• Maske artık kullanılmayacak..

  Daha önce ‘beklenen açıklama’yı yapacağını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından artık maske kullanılmayacağını ve HES Kodu uygulamasının kaldırıldığını duyurdu.

  18:45:48 | 2022-03-02

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Toplantıda maske yasağının sona erdirilmesi, başta olmak üzere koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili son durum masaya yatırıldı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün saat 18:00 için randevu vermiş ve “Bu açıklamanın, bir süredir beklenen açıklama olacağına inanıyorum” demişti. Koca bugün erken saatlerde de “Saat 18.00’de yapacağımız basın açıklamasında maske konusunu da ele alacağız” deyip Ülkü Tamer’in “İçime çektiğim hava değil gökyüzüdür” dizelerini paylaşmıştı.

  Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

  * Bugün kısıtlamalardan çok onların yerini almasını serbestlikten söz edeceğim. Şimdi ise her şeyi gözden geçirmenin zamanı geldi.

  * Hepimizin bilmesi gereken bundan sonra Covid ile mücadelenin aşı ile verileceğidir.

  * Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

  * Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak.

  * Okullarda iki Covit-19vakası çıkması halinde ‘sınıfların kapatılması’ şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmemektedir.

  * Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, gerektiğinde takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlarla beraberken vazgeçilmez olmalı.

  * Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.