• CHP'li Çan Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı..

  Çanakkale'nin Çan ilçesi Belediye Başkanı CHP'li Bülent Öz, hakkında yürütülen soruşturma gerekçesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun onayıyla görevinden uzaklaştırıldı.

  14:13:32 | 2022-06-14

  İçişleri Bakanlığı, Çanakkale'nin Çan ilçesi belediye Başkanı CHP’li Bülent Öz'ü, hakkında rüşvet ve irtikap iddiasıyla yürütülen soruşturmanın selameti gerekçesiyle görevden uzaklaştırdı.

  AA'nın aktardığına göre;

  Belediyeden ihale alan firma sahiplerinden rüşvet alındığı ve irtikap suçu işlendiği iddiaları üzerine Mülkiye Teftiş Kurulunca inceleme yapıldı, Çan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca da soruşturma yürütüldü.

  Mülkiye Teftiş Kurulu ise tanıkların ve ifade sahiplerinin baskı altına alınmaması, suç delillerinin yok edilmesinin, karartılmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi, yapılacak ön inceleme ve soruşturmanın selameti gerekçesiyle Öz'ün geçici olarak görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

  ADLİ KONTOL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILMIŞTI

  Bunun üzerine, yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran'da çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun onayıyla geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı.

  Görevden uzaklaştırma kararının, Anayasanın 127'nci maddesi ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi kapsamında alındığı öğrenildi.