• Yanlış karar İstinaf’ta bozuldu…

  www.aydinsafak.com haber sitesinde Yalçın Yıldırım’ın 07. 08. 2017 tarihinde kaleme aldığı “FETÖ’nün Aydın Gurubu’nun başı” başlıklı yazıya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi’nce “BERAAT” kararı verildi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi verdiği bu karar ile Nermin Canyurt’un FETÖ İmamı Erkan Karaarslan’ın Aydın Grubu’nun başı ve sağ kolu olduğunu tescillemiş oldu.

  12:53:14 | 2020-03-20

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Aydın Şafak Haber Sitesi Sahibi ve Yazarı Yalçın Yıldırım’ın 07. 08. 2017 tarihinde kaleme aldığı “Fetö’nün Aydın Gurubu’nun başı” başlığı ve “Nermin Canyurt, Aydın BŞB’yi yöneten Fetö’nün Aydın Grubu’nun başıdır. Erkan Karaarslan ile birlikte devleti soymanın kitabını yazmışlardır” alt başlığı ile kaleme aldığı yazıya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi’nce BERAAT kararı verildi.

  Süreç şöyle işledi:

  Yalçın Yıldırım 7 Ağustos 2017 tarihinde Aydın BŞB ASKİ Destek Hizmetleri Daire Başkanı Nermin Canyurt’un FETÖ İmamı olduğu iddia edilen Erkan Karaarslan’ın Aydın’daki sağ kolu olduğunu ve birlikte devleti soymanın kitabını yazdıklarını iddia eden bir yazı kaleme aldı. (Yazıyı okmak için lingi tıklayız.. http://www.aydinsafak.com/feto-nun-aydin-grubu-nun-basi-h2665.htm)

  Bu yazı üzerine Nermin Canyurt kendisine hakaret edildiği iddiası ile Yazar hakkında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Şikayeti inceleyen C. Savcısı Murat Oran ASKİ Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Nermin Canyurt’a yönelik sarf edilen “..Nermin Canyurt, FETÖ tutuklusu Erkan Karaarslan’ın Aydın Grubu’nun başı ve sağ koludur. Birlikte devleti soymanın kitabını yazmışlardır” şeklindeki ifadelerin eleştiri sınırlarını aştığı gerekçesi ile Yazar Yalçın Yıldırım hakkında kamu davası açılmasına karar vererek düzenlenen iddianameyi Aydın Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

  Aydın 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda Mahkeme Hakimi 13.02.2019 tarihinde verdiği gerekçeli kararında Yazarın 354 gün adli para cezası ile (7 bin 80 TL) cezalandırılmasına hükmetti.

  Yazar Yalçın Yıldırım, yerel mahkemenin sunulan delillerin gözetilmeden usul ve kanuna aykırı karar verdiğini savunarak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne İSTİNAF başvurusunda bulunarak kararın bozulmasını ve BERAAT KARARI verilmesi talebinde bulundu.

  Dosyayı inceleyen ve delilleri değerlendiren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nermin Canyurt hakkında yazılan “…Nermin Canyurt, FETÖ tutuklusu Erkan Karaarslan’ın Aydın Grubu’nun başı ve sağ koludur. Birlikte devleti soymanın kitabını yazmışlardır” şeklindeki ifadelerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmayıp haber ve eleştiri sınırları içinde kaldığını değerlendirerek; yerel mahkemenin verdiği mahkumiyeti tamamen kaldırılarak BERAAT kararı verdi.

  İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi verdiği bu karar ile Nermin Canyurt’un FETÖ İmamı Erkan Karaarslan’ın Aydın Grubu’nun başı olduğunu tescillemiş oldu.