• Trump, FETÖ'cü papazın iadesini istedi…

  ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan istediği Amerikalı Papaz Andrew Brunson’ın Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na yakınlığı ile bilinen Aydın Eski Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit ile sık sık görüştüğü iddia edildi.

  04:31:49 | 2017-05-22

  ABD'de yayın yapan CNN International'ın haberine göre;

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmede Türkiye'de Kasım ayından bu yana FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olan Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını talep ettiği öne sürüldü.

  ABD basınındaki habere göre konu heyetlerarası görüşmede gündeme geldi.

  Brunson'a ilişkin meseleyi ilk önce Trump daha sonra Başkan Yardımcısı Mike Pence açtı.

  3 KEZ TALEP GELDİ

  Beyaz Saray'dan yapılan bilgilendirme açıklamasında Trump'ın Papaz Brunson'ın serbest bırakılması konusunda 3 kez talepte bulunduğu ve acilen ABD'ye iadesini istediği aktarıldı.

  Görüşmeden önce Trump ile görüşen avukatı Jay Sekulow da Trump'ın kendisine papazı kurtarmak için söz verdiğini açıklamıştı. Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanmıştı.

  TRUMP'UN, ERDOĞAN'DAN İADESİNİ İSTEDİĞİ TUTUKLU PAPAZ, AJAN MI?

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını istediği Amerikalı Rahip Andrew Craig Brunson'ın "gizli tanık" ifadesiyle FETÖ ilişkisi nedeniyle tutuklanmasının yanında misyonerlik faaliyetlerinde bulunmakla suçlandığı ortaya çıktı.

  Öte yandan Rahip Brunson'a geçen yıl silahla saldıranların da yargılamasına başlandı.

  Alsancak'taki Protestan Diriliş Kilisesi Rahibi Andrew Craig Brunson, geçen kasım ayından bu yana FETÖ soruşturması kapsamında İzmir'de tutuklu bulunuyor.

  Trump- Erdoğan zirvesinde serbest bırakılma talebi gündeme gelen rahip Andrew Craig Brunson'un geçen Eylül ayında "milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulunduğu" iddiasıyla, eşi Norine Lyn Brunson'la birlikte sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı.

  İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü'nün 28 Eylül'deki yazısı üzerine Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri 20 yıldır Türkiye'de yaşayan Brunson çiftini, Mimar Sinan Mahallesi'ndeki evinden alındı. Türkiye'deki oturum izinlerinin de bittiği belirlenen çift, Göç İdaresi'ne teslim edildi.

  GİZLİ TANIK İFADESİYLE TUTUKLANDI

  Sınır dışı işlemleri devam ederken FETÖ soruşturmasında bir "gizli tanık" rahip Andrew Craig Brunson aleyhine savcılıkta ifade verdi. Bu "gizli tanık" ifadesinde, Brunson'un Aydın’ın da içinde olduğu çeşitli illerde misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğunu, FETÖ'nün dinler arası diyalogu geliştiren bir örgüt değil, dini oluşum olduğunu söylediğini ileri sürdü.

  FETÖ'nün imamlarıyla özelikle de halen firarda olan örgütün Ege Bölgesi imamı Bekir Baz'la da sık sık görüştüğü ileri sürülen Brunson ve eşinin, FETÖ'yle ait bir şemada isimlerinin yer aldığı, yurt dışından kendilerine kaynak aktarıldığı iddia edildi. Bu suçlamalarla adliyeye sevk edilen Brunson çiftinden rahip Andrew Craig Brunson çıkarıldığı mahkemede tutuklanırken, eşi Norine serbest bırakıldı.

  AVUKATI: “DOSYADA GİZLİLİK KARARI VAR..”

  Konuyla ilgili açıklama yapan rahip Rahibi Andrew Craig Brunson'un avukatı Aysun Akşehirlioğlu da, "Kısıtlılık kararı olduğu için dosyayı göremedim. Gizli tanık beyanları var, onun dışında delil var mı bilmiyoruz. Varsa da mahiyetini bilmiyoruz. Benim dışımda kendisinin ABD'de de bir hukuk bürosuyla çalıştığını biliyorum. Onların girişimleri olmuş olabilir. Benim tarafımdan bir girişim olmadı. Eşi de şu anda Türkiye'de" dedi.

  SALDIRIYA UĞRAMIŞTI..

  Rahip Andrew Craig Brunson, 11 Nisan 2011'de Alsancak'taki Protestan Diriliş Kilisesi avlusunda cemaatle sohbet ettiği sırada, Mehmet Ali Eren'in silahlı saldırısına uğramış ve hafif yaralanmıştı.

  SALDIRANLARIN YARGILAMASI BAŞLADI

  Burunson'a ateş edip öldürmek istediği iddia edilen Mustafa Ali Eren ve G.Ş.'nin "Kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı El Kaide terör örgütüne üye olmak" suçlarından müebbet ve 15'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı. Sanıklardan Eren'in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için hastaneye sevkine ve tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, Şekar'ı ise tahliye etti. 

  Olay, geçen 1 Nisan'da, Alsancak 1469 Sokak'taki Diriliş Kilisesi'nin önünde meydana geldi. Kilise önüne gelen Mustafa Ali Eren, Diriliş Kiliseleri Derneği vaizi Andrew Craig Brunson'un kapı girişinde olduğu sırada, "Hesap sorulacak. Misyonerlik yapıorsunuz. Vatanı size sattırmayız. El Kaide bundan hesap soracak" diye bağırarak kuru sıkı tabancayla 5-6 el ateş etti.

  Eren, poşet içerisinde sakladığı tek kırma av tüfeğiyle de Brunson'a doğru ateş etmek isterken, kendisine müdahele edilmesi sonucu havaya ateş etti. Etkisiz hale getirilen Mustafa Ali Eren, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Polis, soruşturma kapsamında Eren'i bu olaylara azmettiridği iddiasıyla G.Ş.'yi de gözalıtna aldı. İki kişi sevkedildikleri adliyede tutuklandı. 

  7 aydır tutuklu bulunan Mustafa Ali Eren ve G.Ş. hakkında "Kasten öldürmeye teşebbüs ile silahlı terör örgütü El Kaide'ye üye olmak" suçlarından müebbet ve 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasında tutuklu sanıklar hazır bulundurulurken, Diriliş Kilisesi Derneği vaizi Andrew Craig Burunson ile tarafların avukatları da katıldı. Hiçbir örgüte üye olmadığını, MHP Manisa İl Örgütüne üye olduğunu belirten Mustafa Ali Eren, babasının kendisini dışlaması ve bankalara olan kredi borçları yüzünden bunalıma girdiğini, bu nedenle cezaevine düşmemek için bu eylemi yaptığını ve tek başına karar verdiğini söyledi.

  Eren, "Vaiz Andreaw ile daha önceden tanışıyoruz. Hiristiyanlık misyonerleği yapıyorlardı. İzmir'e her geldiğimde yanlarına uğruyordum. Toplantılarına da katıldım. Düzenledikleri pikniğe de gittim. Kilisede düzenlenen ayinlerini de izledim. Aradan zaman geçti, ailemden ayrıldım. Babam üç yıl önce cezaevine girdi. Ailemin ticari işlerini ben yürütmeye başladım. Bankalar ve esnaf odalarından kerdi çektim. Kredi borcum önemli meblağlara yükseldi. Babam cezaevinden çıktı, evlatlıktan sileceğini söyleyip, beni evden kovdu. Sanık G.Ş.'ye bu durumları anlattım. Borç yüzünden cezaevine girmek istemediğimi, başka bir suç işleyeceğimi söyledim. Bana çocukça haraket etmememi tavsiye etti. Kuru sıkı tabanca ve tüfeği aldım. Planımı gerçekleştirmek için taksiyle İzmir'e geldim. Taksiciye gelirken İzmir'de güzel bir akşam yaşayacağımı, eğleneceğimi söyledim. Kilisenin karşısındaki bir apartmana girip, kutudaki silah ve av tüfeğini hazır hale getirdim. Tüfeği poşete koydum, diğer silah koltuk altımdaydı" dedi. 

  Yoldayken G.Ş.'yi arayıp, eylemi gerçekleştireceğini söylediğini anlatan Mustafa Ali Eren, "Beni desteklemedi. Apartmandan çıktım, Andrew kilisenin kapısı önünde birisiyle duruyordu. Tabancayı çıkartıp havaya ateş etmeye başladım. Anderw'e 'Burası Türkiye. Misyonerlik yapmanıza izin vermeyeceğim' diye bağırdım. Poşetteki tüfeği de çıkartıp ateş edecektim, beni yakalamak istediler. Tüfekle de bir el havaya ateş ettim. Andrew ve yanındakiler beni yakalayıp etkisiz hale getirdi. Kimseye zarar verme gibi bir niyetim yoktu. Ateş ettikten sonra korkutmak amacıyla 'El Kaide bunun hesabını soracak' diye bağırdım" diye konuştu. 

  Facebook'tan, Manisa ve Alsancak'taki Dirliş Kiliseleri’nin sayfalarına girip üye olduğunu da söyleyen Eren, 2009 yılında da Manisa Yeni Doğuş Kilisesi temsilciliğinin camlarıın kırıp, tabelasına zarar verenin kendisi olduğunu söyledi.

  FETÖ’CÜ PAPAZ AYDIN’DA KİMLERLE GÖRÜŞTÜ?

  ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan istediği İzmir Diriliş Kilisesi Papazı Andrew Craig Brunson'ın, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma doğrultusunda FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiasıyla İzmir’de gözaltına alınarak tutuklanan Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’na yakınlığı ile bilinen Aydın Eski Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit ile sık görüştüğü de iddia edildi.

  AYDIN BELEDİYESİ’NE OPERASYON

  Bilindiği gibi 2012 yılında Başsavcı Ekrem Yiğit’in talimatı ile Aydın Belediyesi’ne operasyon yapılmış, "İhaleye fesat karıştırmak, çete ve örgüt kurmak, irtikâp" suçu işledikleri gerekçesiyle 47 kişi hakkında dava açılmıştı.

  Yaklaşık üç yıl boyunca Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklardan dönemin Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Kamil Kaya, üç ayrı suçtan 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılırken dönemin Belediye Başkanvekili Ahmet Gümüş irtikâp suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırıldı.

  http://www.aydinsafak.com/rusvet-operasyonu-sonuclandi-h1029.htm

  Öte yandan Belediye Başkan Yardımcısı Kamil Kaya ile dönemin Belediye Başkanvekili Ahmet Gümüş’ün yargılanıp ceza aldığı dava dosyasından Başkan Özlem Çerçioğlu ile ilgili bölümlerinin ve ses tapelerinin çıkarıldığı iddiaları ortaya atılmıştı.

  Ayrıca, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile yakın ilişki içerisinde olduğu bilinen dönemin Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit ile davaya bakan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Mutlu FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konuldu.

  Türkiye'de Kasım ayından bu yana FETÖ'den tutuklu olan ve PKK bağlantıları ortaya çıkan İzmir Diriliş Kilisesi Papazı Andrew Craig Brunson'ın Amerikan Ordusu'nda Özel Harp subayı olduğu belirtiliyor. İstihbarat raporlarında Brunson'un FETÖ ve PKK'nın üst düzey yöneticileri ile görüşen, terör örgütü militanlarını kilisede barındırarak maddi destek sağlayan bir CIA ajanı olabileceği tespitinde de bulunuluyor.

  Öte yandan, Aydın Cumhuriyet Eski Başsavcısı Ekrem Yiğit ile sık sık görüştüğü iddia edilen Amerikalı Papaz Andrew Craig Brunson'ın Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu ve şu anda FETÖ’ye finansal destek sağlamak suçlamasıyla Mersin’de yargılanan Danışmanı Erkan Karaarslan ile görüşüp görüşmediği merak ediliyor.