• Toplumun kanayan yarası…

  Yaptığı birçok sosyal proje ile hizmet vererek adından sıkça söz ettiren Türk Kadınlar Birliği Aydın şubesi, toplumun kanayan bir yarasına daha parmak bastı. Emekli Polis, Bilişim Suçları Uzmanı, Bağımlı Danışmanı ve Yazar İsa Altun’un konuşmacı olarak katıldığı “Bir Kereden Çok Şey Olur” adlı seminerde madde ve teknoloji bağımlılığına dikkat çekildi.

  02:20:26 | 2018-03-23

  FATMA YAZICI

  Türk Kadınlar Birliği ve Efeler Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen; Emekli Polis, Bilişim Suçları Uzmanı, Bağımlı Danışmanı ve Yazar İsa Altun’un konuşmacı olarak katıldığı “Bir Kereden Çok Şey Olur” adlı seminerde, madde ve teknoloji bağımlılığına dikkat çekildi.

  Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminere, Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ile eşi Gülay Özakcan, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın ile eşi Sevgi Akın, Türk Kadınlar Birliği Aydın Şubesi Başkanı Yıldız Saray  ve yönetim kurulu üyeleri, Efeler Belediyesi Birim Amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  “TEKNOLOJİ BAĞIMLISI OLDUK..”

  Seminerin tecrübeli konuşmacısı Emekli Polis, Bilişim Suçları Uzmanı Yazar İsa Altun toplumun teknoloji bağımlısı ve esiri olduğuna dikkat çekerek “Telefonlarımızı, bilgisayarlarımızı sevdiğimiz kadar çocuklarımızı ve dostlarımızı sevmiyoruz. Teknolojiye ayırdığımız zamanı sevdiklerimizden esirgiyoruz. Ne yazık ki her şeyimiz sanal olmuş. Sevgilerimizi, nefretimizi, yediğimizi, gezdiğimizi, sanalda yaşıyoruz. İlgisiz ve sevgisiz kalan çocuklarımız, internet ortamında tanıştığı kötü amaçlı insanlara kanabiliyor. Bizler bu durumların farkına vardığımızda ise iş işten geçmiş oluyor. Artık bu suçları toplum olarak kanıtsamışız ne yazık ki. Uyuşturucudan ölen insanların haberleri bile gazetelerin köşelerinde iki satır verilip geçiliyor. Çocuklarımızı uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığından kurtarmak için, önce bizler örnek olmalıyız. Alışverişlerimizi mümkün olduğunca internet üzerinden yapmamalıyız. Kişisel bilgilerimizi asla sanal alemde paylaşmamalıyız’’ dedi.

  UYUŞTURUCU SORUNU İLKOKULLARA KADAR İNDİ..

  Yaklaşık otuz yıldır siber suçlarda ve narkotik şubede aktif olarak görev alan İsa Altun uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekerken, uyuşturucu kullanımının ilkokullara kadar düştüğünü söyledi. Altun şunları kaydetti:

  “Teknolojinin geldiği noktada siber saldırılar yaşanabilen ciddi sorunlardır. Bu tür durumlarda adli makamlara başvurarak gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlıyoruz. Fakat dileriz ki hiç kimse bu konuda zarar görüp, mağdur edilmesin. Ülkemizde yaşadığımız bir başka sorun ise uyuşturucu bağımlılığı. Uyuşturucu kullanımı, ne yazık ki ilkokul çocuklarının yaşlarına kadar indiği bir sorun haline geldi.”

  Emekli Polis, Bilişim Suçları Uzmanı, Bağımlı Danışmanı ve Yazar İsa Altun, seminer boyunca akıcı üslubuyla, kendi deneyimlerini aktararak, katılımcıların madde bağımlılığı konusunda bilinçlenmesini sağladı. Altun’un akıcı konuşması ve sıcak samimi davranışlarıyla pür dikkatle izlenen konuşma, karşılıklı soru cevap şeklinde sohbet havasında geçti.

  Konuşma da söz alan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Yıldız Saray ise uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının dünyanın her yerinde olduğu gibi, Aydın ilinde de kanayan bir yara haline geldiğini belirterek, “Bir nebze olsun bu tür etkinliklerle gündeme getirip bir aileye ya da bir çocuğa faydalı olabilirsek ne mutlu bize. Biz TKB olarak toplum yararına sosyal içerikli projelerimize devam edeceğiz’’ dedi.

  Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan ise yaptığı konuşmasında, “Siber saldırılar yaşanabilen ciddi sorunlardır. Bu tür durumlarda adli makamlara başvurarak gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlıyoruz. Fakat dileriz ki hiç kimse bu konuda zarar görüp, mağdur edilmesin. Ülkemizde yaşadığımız bir başka sorun ise uyuşturucu bağımlılığı. Uyuşturucu kullanımı, ne yazık ki ilkokul çocuklarının yaşlarına kadar indiği bir sorun haline geldi” dedi.

  Başkan Özakcan, Efeler Belediyesi olarak uyuşturucu sorunlarının yaşandığı mahallelerde; ailelerle, muhtarlarla ve okul müdürleriyle görüşerek kötü alışkanlıkları engellemek adına tüm imkânları seferber ettiklerini kaydederken, “Bir mahallemizde çocuklar okula bile gitmiyordu ve ciddi bir uyuşturucu kullanımı vardı. Çocuklar evlerinde kahvaltı yapamadıkları için okula gelemiyorlardı. Biz Efeler Belediyesi olarak bu çocuklarımıza her gün kahvaltı vermeye başlayınca; 120 öğrenciden, 10’u okula gelirken, bugün 110 öğrenci okula gelip gitmeye başladı. Bu çocuklarımıza sporla ilgili aktivite ortamı da yaratarak, spora yönelterek, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Ciddi anlamda uyuşturucu sorunu yaşayan çocuklarımız bugün basketbol sporuna yöneldi ve her biri üç sayılık atış yapabilen çocuklar haline geldi, yeteneklerini ortaya çıkardılar. Çocuklarımızı her türlü kötü alışkanlıktan korumak için imkânlarımızı sonuna kadar kullanarak, çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  Seminere katılan Buket Değer Saran ve eşi Haluk Saran’ın konuşmayı el ele dinlemeleri gözden kaçmadı. Konuşma sonunda kitaplarını imzalayan Yazar İsa Altun gördüğü ilgiden oldukça memnun kaldı.

  Program sonunda; İsa Altun’a Türk Kadınlar Birliği Aydın Şubesi tarafından teşekkür plâketi verildi.