• Özlem Çerçioğlu hakkında hapis isteniyor..

  ÇERÇİOĞLU’NUN ZOR GÜNLERİ BAŞLIYOR… Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun FETÖ üyeliğinden aranan Eski Danışmanı Erkan Karaarslan ile birlikte yargılanacak. Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 13 Kasım’da yapılacak.

  13:50:04 | 2018-11-08

  CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun FETÖ firarisi Danışmanı Erkan Karaarslan'ın talimatıyla kurulan iki danışmanlık şirketinin Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'den ihale aldıkları iddiasıyla Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 13 Kasım 2018 tarihinde yapılacak.

  Savcılık iddiasına göre, bu şirketlerin sahiplerinden birinin mobilya ve dekorasyon işleri yapan teyzesinin oğlu Osman Çolak, diğer şirketin sahibinin ise Erkan Karaarslan'ın ortağı börekçi İsmail Aydın olduğu ortaya çıkmıştı. Karaarslan'ın yakınları ve ortağı aracılığıyla kurduğu şirketlerle Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden yaklaşık 28 danışmanlık ihalesi aldığı da iddianamede yer almıştı.

  Aydın Cumhuriyet Başsvcılı Kasım Tüten’in iddialarla ilgili başlattığı soruşturmanın ardından aralarında FETÖ/PDY firarisi Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da bulunduğu 17 sanık hakkında, 'ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma ve evrakta sahtecilik' suçundan iddianame hazırlandı.

  “Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nde danışmanlık adı altında yapılan usulsüzlükler ve ihaleye fesat karıştırma' suçlarından aralarında FETÖ/PDY firarisi Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu ile belediye çalışanlarının da olduğu 17 kişi hakkında hazırlanan 16 sayfalık iddianame Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

  İddianamede, FETÖ firarisi Karaarslan hakkında her bir ihale için 9 yıldan 22 yıla, Çerçioğlu hakkında da 6 yıldan 14 yıla kadar ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edildi. Diğer sanıklar için ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

  İddianamede, Karaarslan'ın, başkanın danışmanı olmasına rağmen danışmanlık ihalelerinde kendisine ait veya akrabalarına kurdurduğu, yönetiminde ve ortaklığında bulunduğu ya da danışman olarak bulunduğu şirketlere davet mektupları gönderdiği, başka şirketlere herhangi bir davet yapılmadığı, ihaleye de 3 şirketten alınan fiyatlar üzerinden yaklaşık maliyet cetveli oluşturulup, sadece bunlardan birinin teklif vererek girdiği, diğerlerinin ise girmediği yer aldı.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce sanık Erkan Karaarslan'ın resmi ve gayriresmi görevinin bulunmadığı yönünde yazılı bildirimde bulunulduğu belirtilen iddianamede, kendisinin, sosyal medya hesaplarında belediyedeki makam odasının fotoğrafını paylaştığı vurgulandı.
  İLK DURUŞMA 13 KASIM’DA..
  İddianamede, "İhalelerde rekabet, saydamlık, eşitlik ve açıklık ilkelerine aykırı olarak tüm şüpheliler tarafından atılı suçların işlendiği, belediye başkanı olan Çerçioğlu'nun FETÖ firarisi danışmanı tarafından bu tür işlerin organize edilmesinde ve hizmetin verilmemesinden bilgisinin olmamasının, hayatın olağan akışına aykırı olduğu, 5216 sayılı yasanın 18. maddesi gereğince amiri olarak belediyenin ve bağlı kuruluşların denetiminden sorumlu bulunduğu anlaşılmaktadır" denildi.

  Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması 13 Kasım 2018 tarihinde yapılacak.