• ONURUN ÖDÜLÜ - 1 -

  16:02:26 | 2015-04-11

  http://yavuzlarmylife.com

   

  “Senelerden beri yabancı bir müdürün keyfi idaresi altında çok acınaklı bir duruma gelen Lise, bu günden itibaren tekrar hürriyetine kavuşmuş oluyor. (13 Ekim 1950)

  İşte bugün tek bir irfan ocağımız olan Liseyi ellerine alan ve Türkiye’de Maarif aleminde çok büyük şöhret ve ün kazanan Bay Yavuz Konnolu’dan memleket için hayırlı işler bekliyoruz...

  Senelerdir ağladık, hiç olmazsa bundan sonra bizim için artık  bulutsuz, parlak günler doğsun.” 1950 Dr. Fazıl KÜÇÜK

   

  Kıbrıs Türklerinin uzun erimli olarak yürüttükleri varolma mücadelesinin önderi liderimiz tartışmasız Dr. Fazıl Küçük’tür. O’nun yaşamı Kıbrıs Türk’ünün özgürlük mücadelesi ile bire bir örtüşmektedir. Doğumunun  109. ve bedenen aramızdan ayrılışının 31. yıldönümünde düzenlenen anlamlı törenlerle anıldı. Adına düzenlenen yarışmalarda başarılı olanların ödülleri 26 Mart 2015 gününde verildi.

  Törende konuşan eşi Süheyla Küçük hanımefendi, liderimizin Kıbrıs mücadelesinde büyük uğraş vererek Türkiye’de de çalışmalar yaptığına vurgu yaptı. Törende konuşan Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Müdürü Mustafa Borataş, liderimizi “İyi lider, iyi bir politikacı, dürüst adam” diye tanımladı.  Çocukluk yıllarındaki bir anısını katılımcılarla paylaştı. “Bir gün Saray önünde Dr. Küçük diye slogan atan kalabalık gördüm ve anneme ‘Bu kalabalık nedir?’ diye sordum. Annem de bana ‘O bizim Atatürk’ümüzdür’ dedi. Çok gurur verici bir andı...”     

  Liderimizin sahibi olduğu Halkın Sesi gazetesinde 1959 yılından bu yana muhabir ve köşe yazarı olarak hizmet verdiğim için onur plaketi ile ödüllendirildiğimi Sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Şiir yarışmasında Birincilik ödülü alan Bülent  Ecevit Anadolu Lisesi öğrencisi Hasret Korkmazer’in “Lider Olunmaz Lider Doğulur” ve İkincilik ödülünü aynı lisenin öğrencisi Esra Korman Peker’in “İzindeyiz Dr. Küçük” şiirlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  “1906’da / Güzel Cennet Adada / Bir ışık doğdu birden / Ortaköy sokaklarına / Kahraman oğul doğdu / Önderi olacak bu halkın./ İşte artık yolu var / Karanlığı dağıtmanın.

  Ne kelime yeterdi / Ne kitaplara sığardı / O büyük Türk evladı / Sözle anlatılamazdı.

  O lider olmamıştı / Zaten lider doğmuştu / Kıbrıs Türk’ü O’nunla / Cenneti solumuştu.

  Her yerdeydi Çünkü O / Her köyde, kasabada / Her semtte, sokakta / Ta Anavatanda / Köylü, çiftçi demeden / Hep halkının yanında / Mübarek Cuma günü / Şifa var ellerinde / Şefkati gözlerinde / Çocuk da hiç korkmuyor / Çünkü emin ellerde.

  Dr. Küçük her yerde, / Orada, burada / O kocaman yüreği / Sığmaz ki dağa taşa.

  “SÖZ’üydü o milletin / “HALKIN SESİ” diliydi,/ Halk için ilelebet / Özgürlüğü dilerdi / Bu güzel amaç için / Canını vermeye hazırdı./ Anadolu’yu da,/Karış karış gezdi./ Yardım gelecekti,/ Kanlı Noel illeti / Elbette bitecekti / Mücahit yenilmezdi./ Mehmetcik bizimleydi.

  Doktorumun heybeti / Devrilmeyen ‘AĞRI’ gibi / Nasıl da korkar düşman/ Önderimin sesinden, yüreğinden / Aldığı nefesinden/ Şüphe yok ki sökülür / Enosis çivisi de / Yunan’ın kalesinden / Rum’un hayali suda / Makarios uykuda / Eoka kaçsın şimdi / İsterse karanlığa.

  Adım adım yükseliş / Ancak aydınlığa / İşte veda edildi darlığa, karanlığa / Özgürlük gelsin şimdi / Kutlu Kıbrıs halkına....