• MUĞLA ZURNA FESTİVALİ BAŞLADI

  2. Uluslararası Zurna Festivali Başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği Zurna Festivali, uluslararası boyuta taşınarak zurna sevenlerle buluştu.

  22:20:00 | 2014-09-24

   

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Zurna Festivali’nin 1. Gününde, Türkiye’nin yanı sıra, Bulgaristan, Azerbaycan ve Yunanistan’dan zurna ustaları izleyicilere zurna resitali sundu.

  Üç gün sürecek Uluslararası Zurna Festivali’nin onur konuğu Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi Arif Sağ olurken, Menteşe Prof.Dr. Şadan Gökovalı Açıkhava Tiyatrosu’ndaki festivale, İstanbul Milletvekili Umut Oran, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, 22. Dönem CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan CHP Muğla il Başkanı Mustafa Öztürk ve yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı.

  Festivalin açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türkiye’nin ve Dünyanın ilk Zurna Festivali’ni geçen yıl gerçekleştirdiklerini, bu yıl yapılan ikincisini ise uluslararası boyuta taşıdıklarını söyledi.

  Balkanlar ve Avrupa coğrafyasında zurnanın değişik isimleri olduğunu belirten Başkan Gürün, şöyle konuştu:

  "Biz de bu coğrafyanın ilk zurna festivalini gerçekleştirmek için yola çıktık. Muğla'dan bütün coğrafyayı müzikle sanatla kültürle kucaklayan bir hareketi başlatmak istedik. Çünkü Muğla sevginin, hoşgörünün ve güler yüzün hakim olduğu bir kent. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden olan zurna kültürünün yaşatılması ve gençlerimize bu enstrümanı sevdirmek için önemli olan bu etkinliğe birbirinden değerli zurna üstatları katılıyor. festivalimize bu yıl, Yunanistan, Bulgaristan ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’dan katılım var. Gelecek yıllarda bu sayı hem ülke bazında, hem de katılım bazında artarak devam edecek.”

  Festivale katılan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ise böyle bir festivale ilk defa katıldığını belirterek; “Muğla cennet gibi bir vatan. Muğla’ya gelmekten her zaman mutluluk duyuyorum. Muğla’yı böyle güzel yapan sizlersiniz. Bu festivalde siyaset yapmayacağım. Çünkü sanat için buradayız ve sanat hepimizi birleştiriyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu organizasyon için teşekkür ediyorum. Zurna çalmak nefes ister, ciğer ister, en önemlisi de yürek ister” dedi.

  ARİF SAĞ DAVULU İLE EŞLİK ETTİ

  İlk günün son iki zurna sanatçısından Erzurum’dan Erhan Tekin ilk parçasının ardından sahneye Arif Sağ’ı davet etti. Arif Sağ, Ertan Tekin’e davulu ile eşlik ederken, son sahne alan Manisa Turgutlu’dan Halil Çokyürekli de Arif Sağ’ın davulu ile eşlik ettiği gösterisi sonrası büyük alkış aldı.