• Jeotermal santralleri koronadan tehlikeli…

  Jeotermal Firmaları Aydın halkının sağlığını hiçe sayıyor. Borlu, asitli, civalı tüm kimyasal zehirli atıklarını tarım alanlarına, derelere ve Büyük Menderes Nehri’ne bırakan jeotermal firmaları Aydınlıların sağlığını ve canını tehlikeye atıyor..

  16:44:42 | 2020-11-19

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Aydın’da jeotermal kuyularının açılması ve jeotermal santrallerinin kurulup faaliyete geçmesinin ardından Aydın’da kanser vakalarında büyük artış yaşandığı öne sürüldü.

  Borlu, asitli, civalı tüm kimyasal zehirli atıklarını özellikle kuyu sondaj çalışmaları sırasında tarım alanlarına, derelere ve Büyük Menderes Nehri’ne bırakan jeotermal firmaları Aydınlıların sağlığını ve canını hiçe sayıyor.

  Jeotermal firmalarının hem çevreye hem de insan sağlığını tehlikeye atan bu duyarsız yaklaşımlarına tepkiler de her geçen gün artıyor.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin, Ziraat Odalarının, Aydın Tabip Odası’nın ve vatandaşların yüksek sesle dillendirdiği jeotermal tehlikesi her geçen gün giderek artarken yetkililerin konu ile ilgili vurdumduymazlığı ve suskunluğu akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

  “İnsan diksen yetişir” denilen Aydın’ın 1. sınıf verimli tarım arazileri jeotermal atıklarıyla göz göre göre zehirlenirken yetkililerin bu konudaki suskunluğunun ne kadar devam edeceği merak konusu oluyor.

  Yetkililerin duyarsız kaldığı bu zehirlenme Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu isyan ettiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, jeotermal atıkları ile Aydın’ın verimli topraklarını heba ettirmeyeceklerini ve insanların sağlığını tehlikeye sokmalarına izin vermeyeceklerini söyledi.

  Jeotermalin hem Aydın’ın verimli tarım arazilerini hem de insanlarını nasıl zehirleyip kanser ettiği, Aydın Tabip Odası tarafından yapılan bir çalışma ile gün yüzüne çıkarıldı.

  Aydın Tabip Odası’nın yayınladığı rapora göre jeotermal kuyularının açıldığı ve faaliyete geçtiği günden bu güne kadar Aydın’daki kanser vakalarındaki korkunç artışı gözler önüne serdi.

  Raporda; Aydın’da son yıllarda hem kanser oranında hem de kanserli ölüm vakalarında yüzde 42 artış olduğu bunun da Türkiye ortalamasının iki katı üzerinde olduğu kaydedildi.

  Aydın Tabip Odası’nın raporunda; jeotermal santrallerinin kurulum ve işletim aşamalarında yönetmeliklere, şartnamelere uygunlukları ile kontrol ve denetimlerinin yapılarak çevre ve insan sağlığına zarar vermesinin mutlaka engellenmesine vurgu yapıldı.