• Jeotermal Meclis’te tartışıldı…

  CHP’nin Aydın’daki jeotermal enerji santrallerinin çevre kirliliği oluşturup oluşturmadığı konusundaki grup önerisi AK Parti ve MHP’nin oyları ile reddedildi. CHP grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız gerçekleri dile getirirken, “Aydın’ın dağlarından da ovalarından da zehir akıyor” dedi. AK Partili Vekil Rıza Posacı bir yandan jeotermalcileri savunurken diğer yandan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdi. Önergenin AK Parti ve MHP’li vekillerin oyları ile reddedilmesinin ardından bir basın açıklaması yapan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül de, “Aydın’ın menfaatine olmayan bu kararın karşısında dimdik durarak, vatandaşlarımız ile birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu ülkede her şeyin özünü bozdular ama toprağımızı bozdurmayacağız” vurgusu yaptı.

  14:01:36 | 2018-10-31


  HABER MERKEZİ

  CHP, çevre kirliliği oluşturup oluşturulmadığı sıkça tartışılan JES’leri TBMM gündemine taşıdı. Grup Başkanvekili Özgür Özel imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan grup önerisiyle JES’lerin toprak, su ve hava kirliliği üzerindeki etkilerinin araştırılması istendi.

  “ZEHİR AKIYOR..”

  Öneri üzerinde CHP Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, 2007 yılında çıkarılan jeotermal yasasıyla Aydın topraklarında JES’lerin kurulduğunu söyledi. 2011’den sonraki süreçte beş yıl içinde 35 jeotermal santral, bin jeotermal kuyusu açıldığı bilgisini veren Yıldız, “Aydın Türkiye'nin en verimli ovalarına sahiptir yani eskiden Aydın’da şöyle bir söz vardı; dağlarında yağ, ovalarında bal akıyordu ama şu an Aydın’ın dağlarından da ovalarından da zehir akıyor” dedi.

  “AYDIN’I TERK EDİYORLAR..” 

  Aydın’daki jeıtermal sorununun yalnızca CHP’yi değil, tüm toplumu ilgilendirdiğine dikkati çeken Yıldız, “Üzülerek söylüyorum, eskiden Aydın’a gelen devlet memurları emekli olduktan sonra Aydın’da evini alıp Aydın’da yaşıyorlardı. Çünkü bereketli toprakları vardı, çok güzel havası vardı; bir tarafta denizi vardı, bir tarafta dağda ovası vardı. Ama şu an, beş yıldan beri -Aydın’a gelip devlet memuru olan değil- Aydınlı Aydın’da emekli olduktan sonra –üzülerek söylüyorum- Aydın’ı terk ediyor” diye konuştu. 

  Parti olarak yatırımlara karşı olmadıklarını ancak yatırım yapılırken çevrenin korunmasını istediklerini belirten Yıldız, konunun tüm yönleriyle araştırılması için, milletvekillerini öneriye olumlu oy vermeye davet etti. 

  “ZARARLI FAALİYET HALİNE GELİYOR” 

  İYİ Parti Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Kızılcaköy halkının JES direnişini tebrik ettiğini söyledi. Aydın yöresindeki JES’lerin ağır çevre tahribatına yol açtığını savunan Sezgin şunları kaydetti:

  “Aydın deyince binlerce yıllık bir tarih, binlerce yıllık tarımsal üretimden söz ediyoruz ve Türkiye için çok önemli bir tarım gelişme perspektifinden bahsediyoruz. Bunları JES’ler vasıtasıyla maalesef, maalesef yok sayıyoruz. Elbette biz enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine, enerji kaynaklarının mümkün mertebe doğal, yenilenebilir kaynaklar kullanılarak sağlanmasına karşı değiliz, olamayız ve bu konuyu iyi biliyoruz. Ancak, mevcut jeotermal tesislerin bir yandan denetimsizliği diğer yandan işletmelerin maliyeti düşürme arayışları olayı tamamen zararlı bir faaliyet hâline getiriyor..”

  "KANSER ORANI AYDIN'DA YÜZDE 17"

  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı da, öneri üzerinde, grubu adına konuşma yaptı. Aydın’ın bir tarım kenti olduğunu dile getiren Posacı, nüfusun büyük bölümünün geçimini tarımla sağladığını kaydetti.

  Kanserden ölüm oranları hakkında, bazı çevrelerin, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini öne süren Posacı, “Önerge sahibimiz şöyle demiş: ‘Türkiye'deki kanserden ölüm oranı yüzde 18, Aydın’da yüzde 42.’ Hata burada başlıyor, böyle bir oran yok arkadaşlar. TÜİK rakamlarını aldığımızda… Rakamlar burada, 2013’teki, 2014’teki, 2015’teki, 2017’deki rakamlar. 2017’de Türkiye'de yüzde 19, Aydın’da yüzde 17” diye konuştu.

  Posacı, Jeotermalin katma değerinden yararlanma konusunun tartışılması gerektiğini dile getirirken, söz konusu enerji potansiyelinin seracılıkta, konutların ısıtılmasında ve termal turizmde kullanılabileceğini söyledi. 

  BÜYÜKŞEHİR’İ ELEŞTİRDİ..

  Rıza Posacı konuşmasında CHP’yi Sultanhisar JES sahası üzerinden vurdu. Konuşmasında Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni de eleştiren Posacı şöyle dedi:

  “Büyükşehir Belediyesinin Sultanhisar sahası var. AK PARTİ’li belediye başkanı arkadaşımız aldı o sahayı. O sahayı maalesef Korelilere satmaya çalışıyorsunuz. Bu enerjiyi şehir ısıtma soğutmasında kullansak kötü mü olur? Kurutmada kullansak kötü mü olur? Biz jeotermali kuralına göre işletmeye talibiz. Şöyle arkadaşlar: Büyükşehir Belediye Meclis üyesiydim ben geçen dönemde. Orada önerge verdik, büyükşehirde 3 parti olarak, MHP, CHP, AK Parti olarak. Çevre zararı nedir? Bu konuda hamaset yapılıyor. 1 milyon TL bütçe ayrıldı. Ne yapıldı? Yine hiçbir şey yapılmadı.”

  Aydın’ın arıtma tesisinin 1994’te yapılan tesis olduğunu belirten Posacı, yenisinin hala yapılamadığını gündeme taşıdı. 

  YILDIZ’DAN POSACIYA CEVAP: “16 YILDIR SİZ YÖNETİYORSUNUZ..”

  Rıza Posacı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine CEVAP vermek için söz alan CHP’li Hüseyin Yıldız, “Değerli milletvekilim geldi burada kendisi itiraf etti zaten, ‘Bu enerjiyi jeotermal elektrik santrale değil de evlerin ısıtmasında, seracılıkta kullanalım’ dedi, zaten bizim istediğimiz bu. On altı yıldan beri CHP yönetmiyor burayı, on altı yıldan beri siz varsınız, siz. İşte Sevgili Vekilim, bu komisyonun kurulmasını bunun için istiyoruz. Eğer Büyükşehir'in hatası varsa, arıtması çalışmıyorsa işte gidip onu araştıracağız, onun için istiyoruz bunu. Büyükşehir arıtması devamlı çalışıyor ama üzülerek bir şey daha söyleyeyim, bazı yeni arıtmalarımızda maalesef bakanlıklardan izin alamıyoruz, beş yıldan beri o bakanlıkların kapısını çalıyoruz, yeni bir arıtma yapacağız Aydın’a ama maalesef, izin alamıyoruz” dedi. 

  CHP’nin önergesi AK Parti ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi.

  CHP’Lİ BÜLBÜL AÇIKLAMA YAPTI..

  “MÜCADELEMEZİ SÜRDÜRECEĞİZ, TOPRAĞIMIZI BOZDURMAYACAĞIZ..”

  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül önergenin AK Parti ve MHP oyları ile reddedildiğine dikkat çekti.

  Millvtvekili Bülbül yaptığı Basın açıklamasında şunları kaydetti:

  “Cumhuriyet Halk Partisi grubunun Aydın’daki Jeotermal Enerji Santrallerinin Aydın’ın toprağına, incirine, pamuğuna, zeytinine, narenciyesine ve insan sağlığına verdiği zararın araştırılması ile ilgili Meclis’e sunduğu araştırma önergesi dün AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

  Aydın’da toprağına sahip çıkmayan bu anlayışın, memlekete sahip çıkma konusundaki söylemlerinin de ne kadar gerçek dışı olduğunu, çevreye, toprağa, ekolojik sisteme, insan hayatına karşı bakışının ne olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu anlayış yaşam alanlarını gasp etmenin derdinde olanların anlayışıdır.

  Bu topraklar Aydın halkının yaşam alanı, geçim kaynağıdır. Aydın’ın menfaatine olmayan bu kararın karşısında dimdik durarak, vatandaşlarımız ile birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu ülkede her şeyin özünü bozdular ama toprağımızı bozdurmayacağız.”