• Hafta Tatili Kanunu kaldırıldı…

  Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Hafta Tatili Kanunu kaldırıldı, iş yeri hekimi zorunluluğu 2020'ye ertelendi!

  10:51:58 | 2017-07-01

  AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçilerin hafta tatilini düzenleyen "Hafta Tatili Hakkında Kanun"u kaldıran yasayı imzalayarak yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Erdoğan'ın imzaladığı yasada, özel sektör iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş hekimi bulundurma zorunluluğu da 2020'ye ertelendi.

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onaylayarak yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, onaylanan kanunun anayasanın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiği belirtildi.

  93 YILLIK HAFTA TATİLİ KANUNU KALDIRILDI

  TBMM Genel Kurulunda tüm tepkilere rağmen AK Parti milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu, başta işçilerin zorunlu haftalık tatilini düzenleyen "Hafta Tatili Hakkında Kanun"un kaldırılması olmak üzere, çalışma yaşamıyla ilgili çok sayıda değişikliği beraberinde getirdi.

  İŞ YERİ HEKİMİ ZORUNLULUĞU ERTELENDİ

  Yasayla özel sektör işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu da 2020 yılına ertelendi.

  HAFTA TATİLİ YİNE DURUYOR

  "Hafta Tatili Hakkında Kanun"un kaldırılmasına rağmen "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun"da, "Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar" ifadeleri korunuyor.