• Fay yasası geliyor!

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen ve çalışmalarına başlanıp çok yakında Meclis'e sunulması planlanan “Fay Yasası” kapsamında fay hatları üzerine yapılan binaların dönüştürülmesi ve daha güvenli bölgelere taşınması gündemde. Fay hatlarının geçtiği 18 il şöyle: Aksaray, Bolu, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Hakkari, Muğla, Eskişehir, Kütahya, Bingöl.

  18:25:58 | 2020-09-06

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Doğal afetlere karşı “Fay Yasası” geliyor. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek odaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının yer aldığı Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu'nun düzenlediği toplantının ardından bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğuna ilişkin ortak fikir çıktı.

  Karar sonrası açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yasal düzenleme için çalışma ekibinin oluşturulduğunu kaydetti. Her biri alanında uzman deneyimli isimlerin oluşturduğu çalışma grubunun hazırlayacağı taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclis'ine sunulacak.

  Afet riskini en aza indirmek ve fay hattı geçen kentlerde, insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması için gündeme gelen “Fay Yasası” ile fay hatları üzerinde gerçekleşen yapılaşmaların önüne geçilmesi, mevcutta var olanların ise kentsel dönüşümle yıkılarak vatandaşların daha güvenli bölgelere taşınması planlanıyor.

  486 DİRİ FAY VAR!

  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından en son hazırlanan Türkiye Diri Fay Haritası'na göre, ülke genelinde 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek 486 diri fay veya fay segmenti bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre büyük deprem üretme potansiyeli bulunan diri fayların yerleşim yerlerine olan uzaklıklarına bakıldığında da 18 ilin merkezi, 80'i aşkın ilçe ve 502 köy fay hatları üzerinde yer alıyor.

  Fay hatlarının geçtiği 18 il ise Aksaray, Bolu, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Hakkari, Muğla, Eskişehir, Kütahya, Bingöl olarak öne çıkıyor.

  100 BİN BİNA BULUNUYOR..

  Fay hatları üzerinde yer alan söz konusu il merkezleri, ilçe ve köylerdeki yapılaşma oranına bakıldığında bugün gündeme gelen “Fay Yasası”nın ne denli önemli olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Aynı araştırma kapsamında fay hatları üzerinde bulunan yerleşim yerlerinde 100 bin binanın bulunduğu kaydediliyor.

  DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİK VERİLECEK

  Henüz çerçevesinin tam olarak netleşmediği yasal düzenlemeyle kentsel dönüşüm çalışmalarında fay hatları üzerinde bulunan yerleşim yerlerine öncelik verilmesi gündemde. 11. Kalkınma Planı'nda da her şehre ayrı bir dönüşüm projesinin hazırlanıp hayata geçirilmesi, acil dönüştürülmesi gereken yerlerin tespiti için çok ölçütlü değerlendirme sisteminin uygulanması ve fay hatlarına yakın yerlere dönüşümde öncelik verilmesi yer almıştı.

  İMAR PLANLARI DEĞİŞECEK

  Yasal düzenlemeyle fay hatlarına yönelik yapılmış binaların yıkılıp daha güvenli bir bölgeye taşınması da planlanıyor. Öte yandan belediyelerin bu alanlar için inşaat izni verilmesinin önüne geçilmesi için de imar planlarında kalıcı düzenlemeler yapılması ve hiçbir şekilde bu alanlara yapım izni verilmeyerek verilenlerin ise düzenleme kapsamında yıkılması öngörülüyor.

  AYDIN’DA EN RİSKLİ İLÇELER:

  EFELER, NAZİLLİ, GERMENCİK..
  Aydın’ın Efeler ilçesinde, Kemer, Osman Yozgatlı, Yedieylül, Fatih, Köprülü Veysipaşa, Kızılcaköy, Zafer, Ilıcabaşı, Adnan Menderes, Yılmazköy, İmamköy, Umurlu mahalleleri fay hattının geçtiği bölgeler.

  Nazilli ilçesinde, İsabeyli, Dallıca, Ocaklı, Zafer, Yıldıztepe, Yeşil Mahalle ve Arslanlı hattı tehlike oluşturuyor.

  Germencik ilçesinde, İstasyon Mahallesi, Kızılcapınar, Argavlı, Mursallı, Hıdırbeyli, Alangüllü ve Ömerbeyli fay segmentinin bulunduğu yerler.
  İncirliova ilçesinde, Cumhuriyet, Erbeyli, Dereağzı, Karabağ Mahalleleri, 

  Kuşadası ilçesinde, Hacıfeyzullah, Değirmendere Mahallesi,

  Kökş ilçesinde, Baklaköy, Altıeylül, Yavuzköy Mahallesi,

  Sultanhisar ilçesinde, Salavatlı, Kabaca, Zafer Atça Mahallesi, 

  Kuyucak ilçesinde, Pamukören Mahallesi,

  Buharkent ilçesinde, Ortakçı ve Feslek Mahallesi fay hattının geçtiği yerler.

  EVİNİZİN ALTINDAN FAY GEÇİYOR MU?

  Türkiye, sınırları içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattıyla deprem kuşağında bulunuyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün fay hattı sorgulama ekranı ile vatandaşlar oturdukları evin fay hattı üzerinde olup olmadığını kolaylıkla sorgulayabilirler..