• CHP oyunu bozdu…

  CHP’li 15 Milletvekili İYİ Parti’ye katıldı. AK Parti-MHP ittifakına karşı önemli bir karar alan CHP İYİ Parti’nin Meclis’te grup kurmasını sağlayarak “İYİ Parti seçime girer mi girmez mi” tartışmalarına noktayı koydu. Alınan bu karar ittifak cephesinde şaşkınlık yarattı…

  17:25:17 | 2018-04-22

  Milli bir duruş sengileyen CHP ve İyi Parti anlaştı. 15 CHP'li vekil istifa ederek İyi Parti'ye geçti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “15 milletvekilimiz partimizden istifa etti ve İYİ Partiye katıldılar” dedi, karara ilişkin açıklama yaptı.

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay şunları söyledi:

  Demokrasimizin daha fazla tahrip edilmesini doğru bulmuyoruz. Toplumun daha fazla kutuplaşmasına izin vermeyeceğiz. CHP olarak demokrasi ayıbına karşı demokrasi arayışımız sürdüreceğiz. Demokrasinin kazanması için bu adımı atıyoruz. 15 milletvekilimiz CHP'den istifa edip İYİ Parti’ye katıldılar. Demokrasimiz için İYİ Parti'ye katılma kararı aldılar. Türkiye ve demokrasimize hayırlı olsun. Arkadaşlarımız demokrasi gaspına zırh olmuşlardır.”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’da yaptığı açıklamada, demokrasinin önüne kurulmak istenen tuzağa karşı önemli ve tarihi bir karar aldıklarını belirterek şöyle dedi:

  “15 arkadaşımız bir parti göreviyle CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçmişlerdir. Bu, tarihi bir sorumluluk, tarihi bir görevdir. Tarih onları partilerinden ayrılan değil, partisinin verdiği görev nedeniyle demokrasiyi kurtaran kahramanlar olarak yazacaktır.

  Bu, zor bir görevdir. Bu attığımız adım demokrasinin önüne kurulan tuzağı temizleme adımıdır.

  Bu tuzak dünkü YSK'daki tartışmayla açığa çıkmıştır. Kurul bir karar veremedi. Çok basit bir karar her seçimde kolaylıkla verilir. Kurul'un bu kararı Pazartesi gününe ertelemesi sinsi planlar olduğunu göstertiyor.

  81 milyon vatandaşın sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Kavganın bile mertçe olanı makbuldür. Ve şimdi bu noktada mertliği bozacak adımlar atmanın peşindesiniz. Er meydanı şartların yaratmak bizim görevimiz.

  15 arkadaşımız fedakarca bu adımı attılar. Bu karar Türkiye'yi demokrasiye taşıma kararıdır. 24 Haziran'a kadar başka tuzakların da kurulabileceğini biliyoruz. Bundan sonraki süreçte de CHP büyük demokrasi davasını zafere ulaştırmak için gerekli her adımı atacaktır.”

  Kaynak: Hürriyet