• Çerçioğlu, 15 Temmuz gecesi neredeydi?

  2 Ağustos tarihinde Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten tarafından FETÖ firarisi Erkan Karaarslan ile birlikte yargılanmak üzere dosyası Aydın 1. Ağır Ceza Mahmekemesi’ne gönderilen Özlem Çerçioğlu’nun bu güne kadar hala konu hakkında kamuoyuna tatmin edici bir cevap vermemiş olması ve bu iddinameyi hazırlayan Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten’i yaptığı açıklamalarla zan altında bırakan “bana kumpas kuruyorlar ve şehri eşkiyalar ylönetemez” şeklindeki açıklamasıyla hem yargının işini yapmaya engel olmaya çalıştığı hem de suçu ve suçluyu överek gündem değiştirme çabası taşıdığı görülüyor.

  15:36:59 | 2018-08-27

  FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından 2 yıl 1 ay gibi uzun bir süre geçmesine rağmen, CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun o gece nerede olduğu ve 13 gün boyunca Aydın'da bazı etkinlikler dışında 15 Temmuz nöbetleri için neden sokağa çıkmadığı hala büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor.

  AK Partili siyasetçilerin de sıklıkla gündeme getirdiği bu konu ile ilgili danışmanı Erkan Karaarslan'ın terör örgütüne finansal destek temin etmekten (serbest bırakıldıktan sonra firar eden), Aydın Cumhuriyet eski Başsavcı olan yakın arkadaşı Ekrem Yiğit'in ise terör örgütüne yardım etmekten tutuklanan ve ceza alan CHP'li Başkan Çerçioğlu'nun gelişmeler karşısında sessiz kalmaya devam etmesi kafalardaki soru işaretlerini daha da artırıyor.

  Bu güne kadar ne danışmanı Erkan Karaarslan’ın ne de Aydın eski Başsavcısı olan yakın arkadaşı Ekrem Yiğit’in FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanması ve aylardır cezaevinde yatmaları konusunda tepki vermeyen ve sessizliğini koruyan Başkan Özlem Çerçioğlu'nun 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve 13 gün boyunca ortalıkta gözükmemesi ile ilgili kamuoyunu aydınlatıcı bir cevap verememesi "Çerçioğlu'nun FETÖ ile gizli bir bağı mı var" şeklindeki zaten var olan kuşkuların daha da büyümesine neden oluyor.

  Bu arada 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi firari FETÖ sanığı Erkan Karaarslan ile Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu arasında 8 ayrı telefon görüşmesinde toplam 4 saatlik görüşme yaptığı bunun da HTS kayıtları ile tespit edildiği devlete yakın isimler tarafından dillendiriliyor.

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu'nun darbe girişimi gecesi ve sonrasında nerede olduğunu ısrarla saklaması ve bu konuda kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapamayışının nedeninin önümüzdeki günlerde aydınlanmaya başlanacağı kulislerde dillendiriliyor.

  Başkan Çerçioğlu'nun hain darbe girişiminden bir istihbarat kurumunda çalışan ve her konuda yardımına başvurduğu yakın bir arkadaşı vasıtasıyla daha önceden haberdar olduğu ve 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi suikast girişimine uğrayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu Marmaris'de olduğu iddia ediliyor.

  Kanlı darbe girişimi gecesi Marmaris açıklarındaki özel yatında bulunduğu ve yakın arkadaşı olan istihbarat görevlisi ile bağlantı içinde olduğu belirtilen Başkan Çerçioğlu'nun yine bu yetkili istihbarat görevlisinin yeni bir darbe girişiminin olabileceği şeklindeki uyarı ve telkinleriyle 13 gün boyunca yatında saklandığı da konuşulan iddialar arasında yer alıyor.

  KİM BU YETKİLİ İSTİHBARATÇI?

  FETÖ'nün Belediyeler İmamı olduğu ve Örgüte Finansal destek temin etmekten tutuklanan danışmanı Erkan Karaarslan ile de Çerçioğlu tarafından tanıştırılan ve sıkı ilişki içinde olan yetkili İstihbarat görevlisinin 2 Ağustos'ta yakalama kararı çıkmasının ardından Çerçioğlu'nun ricasıyla Adana'ya gitmek üzere olan Karaarslan'ı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçağa bindirmeyerek karayolu ile önce İzmir sonra Aydın'a getirdiği belirtiliyor.

  15 Temmuz sonrası Aydın'daki görevinden uzaklaştırılan yetkili istihbarat görevlisinin aranan Danışman Erkan Karaarslan'ı sonra tekrar Sarıyer'e götürdüğü ve bir süre sonra ise Didim'e getirerek yaklaşık 10 gün boyunca sakladığı iddia edilirken Başkan Özlem Çerçioğlu'nun danışmanı Erkan Karaarslan ile Didim D Marinada Karaarslan ekibinden olan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nermin Canyurt ve yetkili istihbarat görevlisi ile birlikte görüştüğü ve hazır bulundurulan tekne ile yurt dışına kaçması konusunda ısrar ettiği; ancak danışman Karaarslan'ın Başkan Çerçioğlu'nun bu teklifini "Ben suçlu değilim ve olmadığım için de kaçmayacağım" diyerek bu ısrarlı teklifi reddettiği her iki isme yakın olan çevrelerce dillendiriliyor.

  Adı geçen yetkili İstihbarat görevlisinin 15 Temmuz öncesi de sıkı ilişki içinde olduğu CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na hakkında açılan soruşturmalar ve dosyalarla ilgili bilgiler aktardığı ve Çerçioğlu'nun bunlarla ilgili önlemler almasını sağladığı öğrenilirken Çerçioğlu'na karşı aktif muhalefet yapan isimlerin başında yer alan dönemin AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem'in kardeşi işadamı Ömer Erdem'in “Miletvekili Erdem'i yıpratmak için FETÖ soruşturmaları kapsamında bir itirafçının beyanında ismini geçirterek” gözaltına alınmasında parmağı bulunduğu da iddia ediliyor.

  Öte yandan Başkan Çerçioğlu'nun kendi çevresindeki bazı isimlere, arasının açıldığı konuşulan cezaevinde tutuklu danışmanı (şu an firari) Erkan Karaarslan ile ilgili olarak "Eğer sözümü dinleyip yurt dışına kaçmış olsaydı, başımıza bunların hiçbiri gelmeyecekti" diye yakındığı ifade ediliyor.

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun hain darbe girişimi öncesi ve sonrası kurduğu ilişkiler ile kamuoyunda bu konuda merak edilen soruların cevaplarının yakında bilgi, belge ve kanıtlarıyla gün yüzüne çıkacağı belirtiliyor.

  SAVCIYI ZAN ALTINDA BIRAKAN AÇIKLAMA..

  Bu sürece gelindikten sonra geçtiğimiz 2 Ağustos tarihinde Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten tarafından FETÖ firarisi Erkan Karaarslan ile birlikte yargılanmak üzere dosyası Aydın 1. Ağır Ceza Mahmekemesi’ne gönderilen Özlem Çerçioğlu’nun bu güne kadar hala konu hakkında kamuoyuna tatmin edici bir cevap vermemiş olması ve bu iddinameyi hazırlayan Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten’i yaptığı açıklamalarla zan altında bırakan “bana kumpas kuruyorlar ve şehri eşkiyalar ylönetemez” şeklindeki açıklamasıyla hem yargının işini yapmaya engel olmaya çalıştığı hem de suçu ve suçluyu överek gündem değiştirme çabası taşıdığı görülüyor.

  15 TEMMUZ GECESİ NEREDEYDİNİZ?

  Öte yandan, Dönemin AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla isim vermeden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve CHP’li milletvekillerini eleştirmiş, 15 Temmuz gecesi meydanlara çıkmayan Çerçioğlu’nun darbenin 1. Yıldönümü etkinliklerinde ön sıralarda yer almasına tepki göstermişti.

  Aydın’da Valiliğin düzenlediği 15 Temmuz resmi törenine katılan Milletvekili Erdem, Çerçioğlu’nun törene katılmasını ve protokolde ön sıralarda olmasını manidar bulmuş,

  Çerçioğlu ve CHP’li vekillerin darbe teşebbüsü gecesi ve sonrasında tutulan demokrasi nöbetlerine katılmadığını iddia ederek, “Genel Başkanınız gibi terliklerinizi giyip televizyondan darbenin sonucu ne olacak diye kontrol mü ediyor dunuz?” demişti.

  Erdem, Çerçioğlu’nun 15 Temmuz gecesi tek kare resminin bulunmadığını ve halkla beraber olma cesareti gösteremediğini de sözlerine eklemişti.

  HABER: SERHAN SEYHAN