• Bozdoğan Mardan Su ihaleye çıkıyor..

  Bozdoğan Belediyesi’nde başkan değişti, Madran kaynak sularının fiyatı da değişti. CHP’li Başkan Tümer Apaydın'ın tonu 2.40 TL bedel üzerinden yıllık 560 bin 500 TL’ye Pınar Su A.Ş.’ye peşkeş çektiği kaynaklar AK Partili Başkan Ufuk Altıntaş tarafından tonu 15 TL üzerinden 5 yıl satın alma garantisi ile 7 milyon 500 bin TL’den ihaleye çıkarıldı.

  02:02:18 | 2020-09-13

  http://yavuzlarmylife.com

   

  HABER: YALÇIN YILIDIRIM..

  7.81 lt/sn debiye sahip kaynakların yıllık getirisi 3 milyon 694 bin 446 TL olarak belirlendi.

  İlk ihalesi 24 Ağustos 2020 tarihinde yapılan Bozdoğan Belediyesi Madran 18/19 No.lu kaynak sularının ikinci ihalesinin 14 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı Resmi Gazetede’de ilan edildi. Buna göre, Mardan 18/19 No.lu kaynak suları yıllık asgari 100 bin ton alım garantisi ve tonu 15 TL’den 2886 Sayılı Kanun’un 36. maddesi gereği kapalı zarf usulü yapılacak.

  24. 08. 2014 tarihinde yapılan ilk ihaleye Pınar Su A.Ş. katılmasına rağmen teklif sunmadan ihaleden çıkmıştı. Bozdoğan Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, eğer 14. 09. 2002 tarihindeki ikinci ihaleden de sonuç alınmazsa Pınar Su A.Ş.’ye giden kaynak suları kesilerek belediyenin tesislerinde kullanılacak. Belediyenin, tesislerin kapasitesini arttırarak gelirlerini yükseltmek için çalışma yaptığı ayrıca bildirilirken Mardan Su tesisinde kapasite artırımı için fizibilite çalışmalarının tamamlandığı ve proje çalışmalarının da bitme aşamasına gelindiği kaydedildi.

  BELEDİYE YILLARCA ZARARA UĞRATILDI…

  Öte yandan CHP’li Başkan Salim Tümer Apaydın’ın İl Özel İdaresinden Bozdoğan Belediyesi’ne devredilen ve tonu 16.18 TL’den satılan suyu 2.40 TL’den Pınar Su A.Ş.’ye satarak belediyenin milyonlarca lira zarara uğratıldığı yapılan soruşturma sonucu tespit edildi.

  Bozdoğan Madran Dağı'nda yer alan meşhur su kaynaklarının 2015'te CHP'li Salim Tümer Apaydın yönetimindeki ilçe belediyesi tarafından yapılan ihalesi ile ilgili skandal kendisi de Bozdoğanlı olan E. Bürokrat Haldun Haşmet Aysan’ın şikayeti ile ortaya çıktı.

  Bozdoğan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede İl Özel İdaresi tarafından tonu 16.18 TL’den Pınar Su A.Ş.’ye işlettirilen iki su kaynağıyla ilgili yapılan ihalede o dönem CHP yönetimindeki belediyenin akıl almaz bir tutum sergilediği ortaya konuldu.

  SUYUN TONU 16.18 TL’DEN 2.4 TL’YE DÜŞTÜ

  Buna göre Aydın İl Özel İdare'sinin Aydın’ın Büyükşehir Statüsüne kavuşması sonrası  kapatılmasının ardından kaynakların devredildiği CHP yönetimindeki Bozdoğan Belediyesi'nin Pınar Su’ya verilen su için 560 bin TL. muhammen bedel belirlediği vurgulandı. Böylece İl Özel İdaresi'ndeyken kaynağa ton başına 16.18 TL. lira ödeyen Pınar Su A.Ş. CHP'li Belediye’nin 2015 yılında düzenlediği ihalede ton başına 2.40 lira fiyat vererek ihaleyi kazandı. Yani devletin 2010-2014 arasında tonunu 16.18 TL’ye verdiği suyu CHP'li Belediyenin Başkanı Salim Tümer Apaydın aynı şirkete 2.40 liraya vererek büyük bir skandala imza attı. Ortaya milyonlarca liralık bir gelir kaybı ve kamu zararı çıktı.

  İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAKTAN YARGILANACAKLAR..
  Savcı Zeynep Ülker tarafından hazırlanan iddianame ile aralarında CHP'li Belediye Eski Başkanı Salim Tümer Apaydın'ın da bulunduğu şüpheliler Güler Altın, Hakan Güvenç, Hakan Karabacak, İsa Ölgün, İsmail Kaya, Sebahattin Alparslan, Şevki Arslanoğlu ile Pınar Su A.Ş. yetkilileri Yılmaz Gökoğlu ve Zeki Ilgaz hakkında ihaleye fesat karıştırmak ve görevi kötüye kullanmak suçlarından 3.5 yıldan 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. (2020/39 Esas)

  Bozdoğan Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşması 25 Eylül 2020 tarihinde yapılacak.

  Dava konusu olan Madran Dağı'ndaki 18 ve 19 No.lu kaynaklar daha önce Aydın İl Özel İdaresi'ne aitti. Büyükşehirlerdeki İl Özel İdarelerinin kapatılmasından sonra bu kaynaklar Aydın Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Aydın Su Kanalizasyon İdaresi'ne (ASKİ) devredildi. ASKİ’de bu kaynakları Bozdoğan Belediyesi'ne tahsis etti. Bozdoğan Belediyesi ise bu kaynak için 2015 yılında ihaleye çıktı.

  Davanın Müştekisi olan Haldun Haşmet Aysan’ın Madran su kaynakları ihalesine fesat karıştırıldığı, Pınar Su A.Ş. lehine ihaleler verildiği, belediye yetkililerinin görevlerini kötüye kullanarak kamunun zararına neden oldukları iddiası ile ihbarda bulunması üzerine savcılık soruşturma başlattı. Savcı Zeynep Ülker'in hazırladığı iddianamede 2015 ve 2016 yılları arasındaki ön inceleme raporlarına atıfta bulunarak, İl Özel İdaresi'nin 2010-2014 yıllarında söz konusu kaynaklardan elde edilen suyun ton başına 16.18 TL bedelle Pınar Su A.Ş.’ye verildiğine dikkat çekildi.

  CHP’li Başkan Tümer Apaydın'ın tonu 2.40 TL bedel üzerinden yıllık 560 bin 500 TL’ye Pınar Su A.Ş.’ye peşkeş çektiği kaynaklar AK Partili Başkan Ufuk Altıntaş tarafından tonu 15 TL üzerinden 5 yıl satın alma garantisi ile 7 milyon 500 bin TL’den ihaleye çıkarıldı.