• Başsavcı Ekrem Yiğit’e hapis cezası…

  DÜZCE'DEKİ FETÖ/PDY DAVASINDA YARGILANAN DÜZCE VE AYDIN CUMHURİYET ESKİ BAŞSAVCISI EKREM YİĞİT FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ’NE YARDIM SUÇUNDAN ÖNCE 3 YIL 1 AY 15 GÜN HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI ARDINDAN TAHLİYE EDİLDİ.

  21:54:31 | 2017-07-29

  2012 yılında Aydın Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyon sonrasında başkan yardımcısı ve vekilinin ceza aldığı, Başkan Özlem Çerçioğlu'nun ise aklandığı davanın kilit ismi Aydın Cumhuriyet Eski Başsavcısı Ekrem Yiğit, Düzce’de yargılandığı FETÖ/PDY davasında "terör örgütüne yardım" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ile cezalandırılarak tahliye edildi.

  Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliği suçlamasıyla yargılanan, aralarında Düzce ve Aydın Cumhuriyet Eski Başsavcısı Ekrem Yiğit'in de yer aldığı 12'si tutuklu 45 sanığın, 1 yıl 15 gün ile 8 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırılmasına, tutuksuz 3 sanığın beraatına karar verildi.

  Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin karar duruşmasına, tutuklu sanıklar, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

  Tutuklu sanık Düzce ve Aydın Cumhuriyet Eski Başsavcısı Ekrem Yiğit, savunmasında dosyada hakkında somut bir delil olmadığını öne sürerek, "Mahkeme bana somut delili olan bir soru sormadı. 'Benim suçum ne diyorum?' kimse bana cevap vermiyor. Suçsuzum. Hukuk, eşit uygulandığında hukuktur. Hakkımda bir şey bulunamadığı için buraya kadar gelindi. Bunu takip edeceğim çünkü öğrenmek istiyorum. Hukuk intikam aracı olarak kullanılmasın" dedi.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Ferhan Acar, dosya kapsamında tutuklu olan sanıklar Uğur Büyük ve Üzeyir Akarsu'nun adına kayıtlı telefonlarında, örgütün gizli haberleşme programı ByLock kaydının tespit edildiğini belirterek, program üzerinden yapılan yazışmaları okudu.

  Diğer sanıklar ise savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraat ve tahliyelerini istedi. Sanık avukatları da müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek, tahliyelerini talep etti.

  ESKİ BAŞSAVCI EKREM YİĞİT TAHLİYE EDİLDİ
  Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ekrem Yiğit'in "terör örgütüne yardım" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ile cezalandırılmasına ve tahliye edilmesine karar verdi.

  Mahkeme Heyeti ayrıca, "terör örgütü üyeliği" suçundan 4 ila 7 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanıklar Bünyamin Yeşil, Murat Gündoğan, Dursun Kıran, Uğur Büyük, Mustafa Kuzu, İsmail Durmaz ve Mustafa Kum'un tutuklu bulundukları süre gözetilerek tahliyelerine hükmetti.

  Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Kars'ın "terör örgütü üyeliği" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün, Yusuf Kızıltoprak, Ramazan Dinçer ve Üzeyir Akarsu'nun "terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına ve tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  Tutuksuz yargılanan Ali Tozcu'nun "anayasayı ihlal" suçundan beraatına, birleşen dava dosyasının reddine ve 3 yıl 1 ay hapis cezasına; Mehmet Akif Aytan'ın 3 yıl 1 ay 15 gün, Recep Danış'ın 1 yıl 6 ay 22 gün, Osman Kaplan'ın 1 yıl 6 ay, Yusuf Selim Karakaş'ın 1 yıl 15 gün, Nur Şahin'in 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına, Ahmet Turmuş, Yasin Doğan, Atilla Erkalip, Suat Albayrak, Ramazan Arslan, Cengiz Keskin, Fatih Tanrıver, Muhammet Emin Topal, Eyüp Demir, Emrullah Fatih Yılmaz, Metehan Koç, Şükrü Aycı, İsmail Şentürk, Aziz Altun, Selim Güzel, Hamza Yılmaz, Emre Sülü, Kazın Binbir, Yaşar Bengi, Serhat Cinoğlu, Ömer Oğuz, İsmail Kadakal, İsmail Birinci, Merve Bayraktar, Tuğba Gül Uzun, Fatma Kars ve Hatice Turmuş'un "terör örgütüne yardım" suçundan 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmalarına ve tahliyelerine karar verildi.

  Mahkeme heyeti ayrıca tutuksuz yargılanan Mehmet Demirel, Merve Sude Yılmaz ve Funda Boz'un beraatlarına hükmetti.

  İddianamede şüpheliler hakkında, TCK'nın 314/2 maddesi gereğince "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

  AYDIN’DAKİ OPERASYON

  Hatırlanacağı gibi;

  2012 yılında Aydın Belediyesi'ne operasyon yapılmış "İhaleye fesat karıştırmak, çete ve örgüt kurmak, irtikap" suçu işledikleri gerekçesiyle 47 kişi hakkında dava açılmıştı. Yaklaşık üç yıl boyunca Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklardan dönemin Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Kamil Kaya üç ayrı suçtan 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılırken, dönemin Belediye Başkanvekili Ahmet Gümüş ise irtikap suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmıştı.
  Ekibindeki birçok belediye personelinin de hapis cezası aldığı davada Başkan Özlem Çerçioğlu'yla ilgili tapelerin, o dönemin Aydın Başsavcısı olan ve FETÖ'den tutuklanan Ekrem Yiğit'in talimatıyla yok edilerek iddianame dışında tutulduğu iddiası ortaya atılmıştı. Diğer taraftan da davaya bakan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Mutlu ile dava sürecinde Aydın Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak görev yapan Mustafa Yalçın Güven, FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanmıştı.

  GENEL SEKRETERLİK VERİLECEKTİ..

  Aydın Başsavcılığı'ndan İzmir'in Karşıyaka ilçesine savcı olarak atanan Ekrem Yiğit daha sonra savcılıktan ayrılıp avukatlık bürosu açmıştı. FETÖ'cülerin dava dosyalarına bakan Yiğit, Aydın'da görev yaptığı dönemde Başkan Çerçioğlu ile sık sık bir araya geliyordu. Çerçioğlu tarafından Yiğit'in Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreterlik görevine getirileceği yerel medya organlarında yer almıştı.