• Başbakan’dan “Büyükşehir” Açıklaması…

  Başbakan Binali Yıldırım, Büyükşehir Belediyeleri hakkında Ankara’ya ulaşan şikayetleri çözümlemek için YİKOB denen bir yapı oluşturulduğunu ve bu yapıya bir tüzel kişilik kazandırıldığını söyledi. Başbakan Yıldırım, “YİKOB’un bütçesi olacak, buradaki işler planlanacak, yapılacak ve eskiden olduğu gibi belediyenin yapamadığı işleri biz yapacağız” dedi.

  00:42:58 | 2016-09-16

  Başbakan Binali Yıldırım, “Şikâyetleri ortadan kaldırmak için YİKOB denen yapıya bir tüzel kişilik kazandırdık. Burada bütçe olacak, buradaki işler planlanacak, yapılacak ve eskiden olduğu gibi belediyenin yapamadığı yerleri biz yapacağız” dedi.

  Başbakan Yıldırım, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın yapısına tüzel kişilik kazandırdıklarına dikkat çeken Yıldırım, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

  “Büyükşehirler kurulduktan sonra özellikle Büyükşehirlerde il özel idaresinin tüzel kişiliği ortadan kalktı. Maalesef Büyükşehirler bu değişime ayak uyduramadı. Coğrafi alan çok geniş, hizmetler çok çeşitli ama vatandaş kaymakamlıklar, valilikler yıllardır yol yapar, suya bakar, diğer işleri halleder diye alışmış. Belediyeler de, ya iş bilmezlikten, ya planlama yapmamaktan ya da işte iktidar partisiyle farklı partiler de olunca ideolojik sebeplerden dolayı maalesef şehir dışındaki hizmetler istendiği gibi yapılamadı. Bu bir memnuniyetsizlik olarak vatandaşa yansıdı. Ya bu belediyenin işi, o yapması lazım dediğimizde hiç bize itibar etmedi. Ne demek belediyenin işi, siz devlet değil misiniz? Birbirinizin üzerine niye suçu atıyorsunuz? Yani bakana söylüyoruz belediyeye diyor, belediyeye söylüyoruz bakan diyor; bu ne biçim iş? Biz sizin aranızda gidip gelecek miyiz? İşimizi kim yapacak diye böyle şikâyetler maalesef uzun süreden beri vardı. Bunu ortadan kaldırmak için bu YİKOB denen yapıya bir tüzel kişilik kazandırdık. Bu zaten sizlerin, Büyükşehirlerdeki valilerimizin isteğiydi. Bu şekilde burada bütçe olacak, buradaki işler planlanacak, yapılacak ve eskiden olduğu gibi belediye yapamadığı yerleri biz yapacağız. Belediyenin oraya verilen bütçesini de alacağız valiye vereceğiz, valiliğin il özel idaresine vereceğiz, böylece hizmetin aksamasının, gecikmesinin önüne geçmiş olacağız.”

  Başbakan Binali Yıldırım’ın bu açıklaması Aydın’da Büyükşehir Belediyelerine yüklü miktarda para aktaran ancak karşılığında hiçbir hizmet alamayan Belediyeleri oldukça sevindirdi.

  Aydın’da hizmet alamayan belediyelerden biri olan ve Aydın’ın en büyük belediyesi olmakla dikkat çeken Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli’den Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne, yasa çıktıktan bu yana yaklaşık 120 milyon lira para gittiğini ancak karşılığında hiçbir hizmet verilmediğini söyledi.