• Aysan’a ceza veren Hakim FETÖ tutuklusu çıktı…

  Aydın’da FETÖ ile mücade eden Bürokrat Haldun Haşmet Aysan’a cezalar veren Aydın 2. Asliye Ceza Hakimi Mutlu Aygün’ün FETÖ suçlamasıyla önce gözaltına alındığı ardından tutuklanarak cezaevine gönderildiği ortaya çıktı.

  10:14:32 | 2017-07-01

  Haberin video lingi…


  FETÖ/PDY Terör Örgütü yapılanmasının yerel yönetimler ayağı ile mücadele veren İçişleri Bakanlığı Eski Bürokratlarından Haldun Haşmet Aysan’a ceza veren Hakim’in FETÖ/PDY kapsamında önce gözaltına alındığı ardından da hakim olan eşi ile birlikte tutuklandıkları ortaya çıktı.

  İşte Hakim Mutlu ve eşinin Uşak’ta düzenlenen FETÖ operasyonu kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildiğine dair bazı haberlerin linkleri…

  http://www.usakgundem.net/haber/2689-Hakim-karsisina-cikan-12-hakim-ve-savci-tutuklandi

  http://www.usakhaber.com/gundem/usakta-12-hakim-ve-savci-tutuklandi-h1818.html

  http://www.usakhaber.com/gundem/usak-ta-gozaltina-alinan-hakim-ve-savcilar-saglik-kontrolune-goturuldu-h1803.html

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik FETÖ/PDY yapılanmasına karşı mücadele yürüten Haldun Haşmet Aysan şikâyet üzerine açılan soruşturmalar sonucu yargılandığı Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde FETÖ’nün Yerel Yönetimler İmamı olmakla Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Erkan Karaarslan’ın Aydın yapılanmasındaki 1 numaralı ismi olan Bülent Bozbaş’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle 10 bin 200 TL para cezasına çarptırıldı.

  Daha sonra yine FETÖ’cü olmakla yargılanan Erkan Karaarslan’ın İstanbul Kadıköy Belediyesi’nden getirip Aydın Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı yaptırdığı Figen Şenoğlu’nun şikâyeti üzerine de 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

  Haldun Haşmet Aysan’ın Bülent Bozbaş ve Figen Şenoğlu ile şikâyetini değerlendirerek soruşturmasını yapan ve daha sonra iddianemeye dönüştürerek Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasının önünü açan Cumhuriyet Savcısı Nakip Özdemir’in de 15 Temmuz Darbesi’nin ardından gerçekleştirilen FETÖ operasyonları kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilerek tutuklanan savcı olduğu ortaya çıktı.

  Kendisine ait facebook hesabından isim vermeden “Sünentçi Bülo” başlığı altında “kim üzerine alınırsa kefen onundur” şeklinde hiciv içeren paylaşımında bulunan Aysan’ın bu paylaşımı üzerine FETÖ’cü Erkan Karaarslan’ın Aydın kadrosundan olan Bülent Bozbaş şikâyetçi oldu. Daha sonra FETÖ operasyona kapsamında sonra meslekten ihraç edilerek tutuklanan Savcı Nakip Özdemir “Kamu görevlisine hakaret” suç isnadı ile hazırladağı iddinameyi Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. İddianemeyi kabul eden Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mutlu Aygün Haldun Haşmet Aysan’ın yazılı savunmasını ve soruşturma dosyalarının birleştirilmesi talebini dikkate bile almadan davanın ikinci duruşmasında “Gerekçeli kararı bile önceden hazırlayarak” 10 bin 200 TL para cezası verdi.

  Daha sonra Erkan Karaarslan’ın Aydın kadrosundan olan Figen Şenoğlu, Haldun Haşmet Aysan hakkında şikâyetçi oldu. Aysan, Yeni Asır Gazetesi’nde “Aydın’ın Fuat Avnisi Büyükşehir’den çıktı” başlıklı haberi facebook hesabından üzerine “Aydın halkı tanıyın bu terbiyesizi. Bu kadını Aydın’a kim getirdi? Tabiki Erkan Karaarslan” şeklinde yorum yaparak paylaştı.

  Davaya bakan Hakim Mutlu Aygün bu davanın da ikinci duruşmasında Haldun Haşmet Aysan’ın Yargıtay’ın, terbiyesiz demek onur ve şerefi rencide etmez” şeklindeki kararını ve savunmasını, delillerini ve dosyaları birleştirme talebini göz önüne almadan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

  Haldun Haşmet Aysan’a FETÖ’cü Erkan Karaarslan’ın Aydın kadrosundan olan kişilerin şikâyeti üzerine hazırlanan iddinamalerle açılan ve 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nden görülen davalardan peş peşe yüksek limitli cezalar alması hukuk camiasında infial yarattı.

  CEZA VEREN HAKİM FETÖ’DEN TUTUKLANMIŞ..

  Deneyimli bir bürokrat olan Haldun Haşmet Aysan, yaptığı araştırma sonucunda kendisine hem para hemde hapis cezası veren Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mutlu Aygün’ün FETÖ ile bağlantısını ortaya çıkardı.

  Hakim Mutlu Aygün’ün eşi Serap Aygün ile birlikte FETÖ/PDY kapsamında tutuklu bulunan Başsavcı Ekrem Yiğit ile birlikte Düzce’de görev yaptığını, daha sonra Ekrem Yiğit Aydın’a Başsavcı olarak atanırken Hakim Mutlu Aygün’ün de eşi birlikte Uşak Hakimliklerine atandığını, ardından da 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından darbe girişimi ile başlatılan soruşturma kapsamında eşi ile birlikte önce 18 Temmuz 2016’da gözaltına daha sonra da 20 Temmuz 2016’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiklerini ortaya çıkardı.

  Ancak, her nasılsa Hakim Mutlu Aygün ve Eşi Serap Aygün 2 ay içerisinde o karmaşa içerisinde HSYK 1. Dairesi’nin 27. 09. 2016 tarih ve 1705 sayılı Adli Yargı Kararnamesi ile Uşak Hakimliklerinden Gaziosmanpaşa Hakimliklerine atandılar.

  Gaziosmanpaşa’ya atanmasına rağmen henüz burada göreve başlamadan 2016 yılı 1. Bölge Adlî Yargı Hakimlerinin müstemir yetkilerinin belirlenmesi ve tevziye ilişkin taleplerinin değerlendirilmesi çalışmaları Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesinin 21. 10. 2016 tarihli ve 1920 sayılı kararı ile sonuçlandırılarak karara bağlanmış ve Mutlu Aygün Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne, eşi Serap Aygün 2. Aile Mahkemesi Hakimliği'ne atanmışlardır.

  Yaşanan süreç dikkate alındığında; Uşak’ta çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan Hakim Mutlu Aygün ve eşi ile ilgili soruşturma sürecinin ne zaman tamamlandığı bilinmemekle birlikte 2 ay içerisinde tahliye edilerek önce İstanbul/Gaziosmanpaşa’ya daha sonra orada göreve bile başlatılmadan Aydın İline Hakim olarak atanmaları ilk bakışta kafalarda hayatın olağan akışına ve devletin bürokrasi işleyişine uygun düşmediği kanısını uyandırmaktadır.

  Öte yandan Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Erkan Karaarslan’ın yargılandığı FETÖ davasında tanık olan Haldun Haşmet Aysan’ın FETÖ ile mücadele ederken FETÖ’nün Yerel Yönetimler İmamı olan Erkan Karaarslan’ın Aydın ayağındaki kişilerce şikâyet edilerek peşpeşe üst limitten cezalar alması, Mersin’deki davanın iddinamesinde yer alan “FETÖ/PDY Terör Örgütü mensupları kamu idarelerinde birbirini kollayıp yanlışlarını ve birbirlerinin hatalarını görmeyip kapatmaktadır. Çok ağır hukuka aykırılıkları önemsiz gösterip kapatırken kendilerinden olmayan gurupların basit hataları ve davranışlarını abartarak ve katlayarak cezalandırmaktadırlar. Kamu idareleri içerisindeki örgütlü yapı birbirini kolladığından toplumun diğer kesimlerinin bu yapıya karşı direnme şansları yoktur” şeklindeki ifadeleri akıllara getiriyor.

  VİDEOLU GÖRÜNTÜ


  Darbe girişimi sonrası gözaltına alınan 11 hakime ve savcıya sağlık kontrolü