• Aydın Cumhuriyet Başsavcısı değişti…

  HSK’nın Yaz Kararnamesi yayınlandı. Yeni Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten atandı. Yaklaşık 3 yıldır Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürüten Hakan Arslan ise Yargıtay Savcısı olarak görevlendirildi. Aydın Valisi’nin değişmesinin ardından Aydın Cumhuriyet Başsavcısı’nın da değişmesi Aydın’daki dengeleri de değiştirdi.

  01:53:17 | 2017-07-04

  HSK 1. Dairesince Yaz Kararnamesi çalışması tamamlandı. Kararnameye göre; 780 hakim ve savcının yeri değişirken bazı başsavcılar görevden alındı. Söz konusu kararnameyi Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSK üyesi Kenan İpek duyurdu.

  Son düzenlemelerin ardından yeni yapılanması tamamlanan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), adli ve idari yargıdaki  hakim ve savcılarla ilgili yaz kararnamesindeki son rötuşları yaptı. Kararname ile 780 hakim ve savcının yeri değişti. Bazı başsavcılar görevden alındı.

  Değişiklikleri Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSK üyesi Kenan İpek Twitter  hesabından duyurdu.

  32 İLİN BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

  Kararname ile Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı görevine Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten getirildi.

  Çağlayan ve Anadolu Adliyesi'ndeki Başsavcı Vekillerinin sayısı azaltıldı. İlk gelen bilgilere göre İstanbul'da Bakırköy Başsavcısı ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcısının da görev yerleri değiştirildi. HSK'nın yaz kararnamesine göre 32 ilin başsavcısı değişti.

  Aydın, Bursa, Afyon, Kayseri, Tekirdağ Başsavcılarının görev yerleri değişti. Kayseri Başsavcısı Malatya Başsavcısı oldu. Ordu Başsavcısı Manisa’ya, Karaman Başsavcısı Giresun'a, Kırklareli Başsavcısı Muğla'ya, Giresun Başsavcısı Kırklareli'ye, Sakarya Başsavcısı Afyon'a, Kilis Başsavcısı Adana Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine, Şanlıurfa Başsavcısı Bursa'ya, Bursa Başsavcısı Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine, Nevşehir Başsavcısı Bartın Başsavcılığı'na, Burdur Başsavcısı Şanlıurfa Başsavcılığına, Didim Başsavcısı Batman Başsavcılığına, Çatalca Başsavcısı Tekirdağ Başsavcılığına, Kars Başsavcısı Kilis Başsavcılığına, Ereğli Başsavcısı Kars Başsavcılığına, Ardahan Başsavcısı Çankırı Başsavcılığına, Ağrı Başsavcısı, Ankara (düz) savcılığına getirildi.

  Bartın Başsavcısı Ankara savcılığına, Iğdır Başsavcısı Kayseri Savcılığı'na, Bolu Başsavcısı Yargıtay Savcılığına, Bakırköy Başsavcısı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Üyeliğine, İstanbul Anadolu Başsavcısı Yargıtay Savcılığına atandı.                        
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Önder Yaman Bolu Başsavcılığı'na,  Başsavcı vekili İsmail Uçar da İstanbul Anadolu Başsavcılığı'na atandı. Aydın Başsavcısı Hakan Arslan da Yargıtay Savcısı olarak görevlendirildi.

  Denizli Başsavcılığı'na ise Malatya Başsavcısı Ergül Yılmaz atandı.

  Denizli Başsavcısı geçtiğimiz ay trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

  HSK'DAN AÇIKLAMA

  Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire Başkanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada, ''2017 yılı yaz kararnamesine ilişkin çalışmalar, 03 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karara bağlanmıştır. Meslektaşlarımızın görev yerlerinden ayrılmalarına ilişkin tebligatlar daha önce ilân edilen takvim doğrultusunda gönderilecektir. Kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla, tebligat yapılmasını beklemeksizin taleplerini en geç 10 Temmuz 2017 tarihi mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından “Atanma Talep Formu” nun açıklama kısmını doldurmak suretiyle yapmaları gerekmektedir. Ayrıca fiziki olarak dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır. Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin meslektaşlarımızın ailelerine, yargı teşkilatına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz'' denildi.