• Araba dolandırıcılarının yeni yöntemi…

  Arabanızı mı satacaksınız… Bu yazıyı dikkatlice okuyunuz… Çevrenizle paylaşarak arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın dolandırıcılardan korunmalarını sağlayın.

  02:37:09 | 2017-06-11

  Arabanızı internet üzerinden ilan açarak satışa çıkardınız, örneğin Mehmet diye birisi ilan üzerine sizi aradı ve telefonda konuşarak aranızda araba için 60 bin liraya anlaştınız.

  Mehmet sizden banka hesap numaranızı istiyor ve 60 bin liranızı eksiksiz olarak size gönderiyor. Gönderirken de havale açıklamasını; “35 ABC 12 plakalı Honda Civic araç bedeli” olarak yazdırıyor.

  Tam noterde araç devir işlemlerine gidecekken Mehmet size diyor ki;

  “Benim çok acil bir işim çıktı, sen arabanın satışını teyzeoğlum Burak’a ver.”

  Siz de para nasıl olsa hesabıma geçti diyerek arabanızı Burak’a hiç para almadan bedelsiz olarak devrediyorsunuz. Noterde de sözleşmede geçen “Ücreti eksiksiz olarak teslim aldım” maddesini güzelce imzalıyorsunuz.

  Daha 1 hafta bile geçmeden Mehmet sizin tarafınıza ihtar gönderiyor; “Arabanın satışı için sana 60 bin lira göndermiştim, hâlâ aracın satışı gerçekleşmemiştir. Paramı iade ediniz” diyor.

  Hemen savcıya başvuruyorsunuz, Mehmet ile Burak arasında herhangi bir akrabalık bağı bile yok. İkisinin beraber bir fotoğrafları dahi yok!

  Kısacası resmiyette bir dolandırıcılık suçu yok.

  Mehmet’e 60 bin lirayı mecburen ödeyeceksiniz.

  Burak’a sorulduğunda da; “Ben parayı elden eksiksiz olarak verdim, kendisi sözleşmeyi imzaladı ve parayı ödediğimi kabul etti. Araba benimdir” diyor.

  Ve sonuç olarak sizin 60 bin liralık arabanız kuş olup uçup gidiyor!

  Bu yazıyı okuyanlar haberi çevrenizle paylaşarak arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın bu gibi dolandırıcılardan korunmalarını sağlayın.