• Antalya Valiliği’nden FETÖ açıklaması..

  Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ iddiası, Aydın ve Büyükçekmece Adliyelerinde “İhaleye fesat karıştırma”, “Edimin ifasına fesat karıştırma”, “Evrakta sahtecilik” suçlamaları ile yargılanan Erkan Karaarslan’ın da adının karıştığı Antalya Muratpaşa Belediyesi’nde Belediye Başkanı Ümit Uysal ile bazı yönetici ve çalışanlarına yönelik FETÖ/PDY bağlantıları iddialarına ilişkin soruşturmaya İçişleri Bakanlığı’nca izin verilmediği ve adı geçen kişilerin “temize çıktığı” yolundaki haberlere Antalya Valiliği’nden açıklama geldi.

  13:06:04 | 2020-10-16

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Akdeniz Manşet Gazetesi’nde, “FETÖ suçlamasından aklandılar” başlığı ve “İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Soruşturması tamamlandı. FETÖ/PDY Terör Örgütü iddialarının yer aldığı soruşturmada, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı, yönetici ve çalışanları hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi” spotu ile verilen haberin yanıltıcı olduğu Antalya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklama ile yalanlandı. (https://www.akdenizmanset.com.tr/feto-suclamasindan-aklandilar/174884/)

  “Hepsi temize çıktı” başlığı ile verilen haberde, “Antalya Muratpaşa Belediyesi yöneticileri hakkındaki İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı soruşturması tamamlandı. İçinde 5 adet FETÖ/PDY Terör Örgütüne ilişkin suçlama ve iddiaların yer aldığı soruşturmada ‘hakkında ön inceleme yapılan’ başkan dahil bir bölümü emekli olan tüm isimler hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı, 2020/40 sayılı 18 Şubat 2020 tarihli Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı kararı Ağustos ayı sonlarında taraflara tebliğ edildi. 8 sayfalık soruşturma raporu sonucu CHP’li Başkan Ümit Uysal başta olmak üzere suçlanan 24 isimden oluşan belediye çalışan ve yöneticileri aklandı” şeklinde bilgiler verilmişti.

  ANTALYA VALİLİĞİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

  Antalya Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, basında, “İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu soruşturmasını tamamladı. FETÖ/PDY Terör Örgütü iddialarının yer aldığı soruşturmada, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı, yönetici ve çalışanları hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi. Hepsi temize çıktı” şeklinde değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekilerek, terör suçlarının soruşturulmasının İçişleri Bakanlığı’nın vereceği izne bağlı olduğu gibi kamuoyunu yanıltıcı haberler yapıldığını, bu yüzden açıklama yapmanın uygun görüldüğü belirtildi.

  KARAR, GÖREV SUÇU YOK

  Antalya Valiliği imzasıyla yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

  “Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca İçişleri Bakanlığına gönderilen 18/02/0019 tarihli ve 2016/70816 soruşturma numaralı yazıda; Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit UYSAL ile diğer görevliler hakkında, Başsavcılıklarınca FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma ve bu örgüte yardım etme suçundan soruşturma yapılmakta olduğu belirtilerek, Arşiv iddiaların ayrıca görev suçu yönünden 4483 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilmesinin talep edildiği, Bakanlık Makamınca Mülkiye Müfettişi görevlendirildiği, yapılan ön inceleme sonucunda; iddialara ilişkin herhangi bir görev suçu tespit edilemediğinden ‘soruşturma izni verilmemesi’ kararı verilmiştir. Bu karar, iddiaların görevle ilişkisi yönünden verilmiş bir karardır.”

  ÖN İNCELEMELER SÜRÜYOR

  “Kaldı ki, terör suçlarının soruşturulmasının herhangi bir makamın vereceği izne bağlı olmayıp, doğrudan Cumhuriyet Başsavcılıklarının yetkisinde olduğu; nitekim terör boyutuyla Savcılıkça soruşturma yapıldığı ilgi yazıdan da anlaşılmaktadır. Ayrıca, Mülkiye Müfettişine, bir şahsın ‘Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın FETÖ/PDY Terör Örgütüne destek verdiği ve anılan örgütle iltisaklı olduğu’na dair ifade vermesi üzerine, Müfettişçe konunun 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri kapsamında değerlendirilmek üzere Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği görülmektedir.

  Diğer taraftan; Muratpaşa Belediyesinde yapılan özel teftiş sonucunda; (12) iddia ile ilgili olarak tevdi raporu düzenlenerek, sorumlu personel hakkında soruşturma izni vermeye yetkili makam olan Muratpaşa Kaymakamlığına gönderildiği, Aralarında Muratpaşa Belediye Başkanının da bulunduğu kamu görevlileri hakkında ise (20) iddia ile ilgili olarak ön inceleme görevinin devam ettiği, Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”