• AKP’nin fişleme yöntemi..

  CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül CHP’li belediyelere valiliklerden bazı kişileri işten çıkarmaları yönünde yazı gönderildiğini söyledi.

  13:44:50 | 2021-01-16

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tezcan ve Bülbül, Aydın Efeler Belediyesi’nde de aynı durumun yaşandığını belirterek, “Valilik kanalıyla Belediyelere, belediye çalışanlarının isimleri gönderilmiş ve güvenlik soruşturmalarının olumsuz olduğu gerekçesiyle işten çıkarılmaları istenmiştir. Soruşturmanın kapsamıysa ne belediyelerle ne de kişilerle paylaşılmıştır. Yaptığımız araştırma neticesinde öğrendik ki soruşturma kararları sadece kişilerin muhalif düşüncelerine dayanıyor. Hatta bir çalışanın babasının sendikalı olması nedeniyle güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlandığını öğrendik. Bu kişiler haklarında yürütülen bir dava ya da kesinleşmiş bir yargı kararı yok. Kısaca kendilerinin ve yakınlarının sadece muhalif düşünceleri, duruşları var” denildi. 

  AKP’NİN FİŞLEME YÖNTEMİ:

  GÜVENLİK SORUŞTURMASI

  CHP’Lİ BELEDİYELERE VALİLİKTEN YAZI:

  “O ÇALIŞANI İŞTEN ÇIKARIN..”

  CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül CHP’li belediyelere valiliklerden bazı kişileri işten çıkarmaları yönünde yazı gönderildiğini söyledi.

  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tezcan ve Bülbül, Aydın Efeler Belediyesi’nde de aynı durumun yaşandığını belirterek şunları kaydettiler:

  “Valilik kanalıyla Belediyelere, belediye çalışanlarının isimleri gönderilmiş ve güvenlik soruşturmalarının olumsuz olduğu gerekçesiyle işten çıkarılmaları istenmiştir. Soruşturmanın kapsamıysa ne belediyelerle ne de kişilerle paylaşılmıştır. Yaptığımız araştırma neticesinde öğrendik ki soruşturma kararları sadece kişilerin muhalif düşüncelerine dayanıyor. Hatta bir çalışanın babasının sendikalı olması nedeniyle güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlandığını öğrendik. Bu kişiler haklarında yürütülen bir dava ya da kesinleşmiş bir yargı kararı yok. Kısaca kendilerinin ve yakınlarının sadece muhalif düşünceleri, duruşları var.”

  ÖZGÜRLÜKLERE KARŞI İŞSİZLİK CEZASI

  “Bu soruşturma nasıl, kim tarafından yürütülüyor, bilgiler nasıl toplanıyor belli değil. Anayasa kararlarının bağlayıcılığına rağmen hala bu uygulama ne yazık ki devam ediyor. Yani fikir ve düşünce özgürlüğü var diyen AKP, kendi icatları olan güvenlik soruşturmalarıyla bu özgürlüğe karşılık işsizlikle yurttaşları cezalandırıyor. Anayasa’nın 70. maddesine göre herkesin kamu hizmetine girme hakkı vardır. Ancak haklar hukuka aykırı bir şekilde sınırlandırılıyor. AKP olağan şüpheliler yaratarak, düşman politikası yürütüyor. Bu hukuksuzluğa bir an önce dur denilmelidir. İnsan onuruna, insan haklarına aykırılık teşkil eden bu uygulama ve AKP’nin keyfiliği kabul edilebilir değil.”

  MEHMET ŞIK’TAN TEPKİ..

  CHP Efeler İlçe Eski Başkanlarından Mehmet Şık da Valilikten Efeler Belediyesine gönderilen yazıya tepki gösterdi. Mehmet Şık şunları kaydetti:

  “CHP'li belediyelere valilikten gönderilen yazıya göre güvenlik soruşturması sonuçlanan ve kamuda çalışması uygun değildir denilerek bazı personellerin iş akidlerinin fesh edilmesi istenmiş. Efeler Belediyesi'ne gönderilen bu yazıya göre, benim oğlumun da isminin olduğu 25 kişi işten çıkarılıyor. Listeyi gönderen Valiliğin yazısında neden kamuda çalışamaz denmesinin gerekçesi yazmıyor. Benim oğlumun bugüne kadar hakkında hiçbir soruşturma ve kovuşturma olmamasına rağmen kamuda çalışmasına izin vermiyor valilik. Bu çocukların suçu ne. Kamuda çalışmaya engel durumları nedir? Kimse birşey bilmiyor. Bu çocuklar bu şekilde lekenerek başka yerlerde çalışmalarıda engellenmiş oluyor. Yazık değil mi bu çocuklara?

  Ancak dikkat çeken şöyle bir nokta var. İşten çıkartıkanların büyük oranda yerel seçimlerden sonra işe alınan alevi ve kürt kökenli CHP'li ailelerin çocukları olmaları kafaları karıştıyor. Daha önce kamuda yapılan OHAL döneminin uygulamaları bu sefer CHP belediyelerine mi uygulanıyor?

  Ancak böyle bir keyfiyet karşısında CHP yöneticileri ve milletvekillerinin seyirci kalmamaları gerekmektedir. Bu konuda açıklama yapan Aydın mtilletvekillerimiz Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül e teşekkür ederiz ancak Genel Merkezin de bu sürece acilen müdahale edip bu hukuksuzluğu teşhir etmesi, işten çıkartılanlar ve ailelerine sahip çıkılarak kamuoyuna duyurmalıdır. Aksi takdirde yarın belediyelere benzer veya başka gerekçelerle müdahaleler yapmalarına fırsat tanınmış olacaktır.”