• ADÜ’deki istifalar meclis gündemine taşındı…

  CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nden 30 profesör, pek çok hekim ve sağlık çalışanının istifa etmesiyle ve Başhekimin skandal sözleriyle ilgili açıklama yaptı.

  17:10:51 | 2021-07-23

  http://yavuzlarmylife.com

  Başhekim Serkan Öncü’nün istifaları kentin fiziki yapısı ve yerel yönetimin hizmetlerine bağlamasını eleştiren Bülbül, “Bir üniversite hastanesinde toplu istifa yaşandığında başhekimin istifa sürecine neden olan sorunları çözmesi beklenirken, karşılaşılan durum bir “paça kurtarma” halidir. Başta Büyükşehir Belediyemizin ve yerel yönetimlerin yaptığı başarılı çalışmalar ortadayken böyle bir gerekçe öne sürmesi akıl tutulmasıdır” dedi.

   Bülbül, salgın döneminde sağlık çalışanlarının istifa etmesi yönünde alınan kararın kalkmasının ardından böyle bir toplu istifanın mobbing ve ağır çalışma şartlarını akıllara getirdiğini belirterek, “Adnan Menderes Üniversitesinin diğer bölümlerinde de akademisyenlerin istifalarının olduğu iddia edilmektedir. Çalışanların neden istifa ettikleri derhal araştırılmalıdır. Üniversitenin vermiş olduğu kayıplar hakkında soruşturma açılmalı, mobbing iddiaları değerlendirilerek sorumlulara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

  Ayrıca konuyu Meclis’e de taşıyan Bülbül Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için soru önerge verdi.

  Bülbül önergesinde şu soruları sordu:

  1- ADÜ Araştırma ve Eğitim Hastanesinden 18 Ocak 2020 tarihinden bugüne kadar toplam kaç kişi istifa etmiştir?

  2- İstifa eden kişilerin görevleri nelerdir? İstifa taleplerinin görev dağılımına göre sayısı ne kadardır?

  2- Çalışanların istifa gerekçeleri nedir?

  4- İstifalarla ilgili mobbing iddiaları değerlendirilmiş ve gerekli soruşturmalar açılmış mıdır?

  Bülbül, Adnan Menderes Üniversitesinden istifa eden akademisyenleri de Milli Eğitim Bakanı’na sordu.